ترون اسکن چیست

TronScan چیست؟ ترون اسکن یک کاوشگر قدرتمند و همه کاره در بلاک چین ترون است که امکان تعامل کاربران با بلاک چین ترون را می دهد. این کاوشگر  ویژگی‌ها و قابلیت‌های مختلفی را ارائه می‌دهد و آن را به یکی از ابزاری ضروری برای افراد درگیر در اکوسیستم ترون تبدیل می کند. در این مقاله، به بررسی تمام جوانب ترون اسکن از ویژگی های ترون اسکن گرفته تا نحوه کار Tronscan و مراحل صدور، دریافت و انتقال توکن در آن، نگاهی به آنچه آن را بسیار مهم می کند، خواهیم داشت.

سایت ترون اسکن(TronScan) چیست؟

 ترون اسکن اولین کاوشگر بلاک چین مبتنی بر ترون است که به کاربران اجازه جستجو، تایید و اعتبارسنجی تراکنش ها در بلاک چین ترون را می دهد. این ابزار با ارائه رابطی کاربرپسند علاوه بر ارائه ویژگی های اساسی مانند جستجوی تراکنش ها، حساب ها، بلاک ها، گره ها، قراردادهای هوشمند و داده های درون زنجیره ای از ایجاد توکن، استقرار قرارداد، رای گیری نیز پشتیبانی می کند. کاربران با استفاده از ترون اسکن می توانند اطلاعات شبکه بلاکچین را بررسی  و با آن تعامل داشته باشند و اطلاعاتی در مورد انتقال های توکن و آمارهای شبکه دریافت کنند. در ادامه این مقاله پس با ما همراه باشید.

امکانات و ویژگی های کیف پول ترون اسکن چیست؟

ترون اسکن ویژگیهای مهمی برای کاوش و تحلیل بلاک چین ارائه می دهد که برخی از آنها عبارتند از:

پیگیری تراکنش ها: کاربران می توانند اطلاعات دقیق تراکنش های خاص را در بلاک چین ترون جستجو و مشاهده کنند که شامل داده‌های مربوط به فرستنده، گیرنده، مبلغ و زمان تراکنش‌ها می‌شود.

اطلاعات حساب: TronScan به کاربران اجازه می دهد تا مانده حساب، تاریخچه تراکنش ها و سایر جزئیات مربوط به حساب را جستجو کرده و اطلاعاتی در مورد موجودی TRX یک حساب و توکن هایی که در آن نگهداری می کند ارائه دهد.

تجزیه و تحلیل قرارداد هوشمند: کاربران می توانند قراردادهای هوشمند مستقر در بلاک چین ترون را بررسی و تجزیه و تحلیل کنند. این ویژگی اجازه می دهد تا درک عمیق تری از کد و عملکرد این قراردادها داشته باشید.

جزئیات توکن: TronScan اطلاعاتی در مورد توکن های TRC-10 و TRC-20، از جمله عرضه، تراکنش ها و آدرس های قرارداد ارائه می دهد. کاربران می توانند موجودی توکن را در حساب های مختلف مشاهده کنند.

آمار شبکه: TronScan آمار شبکه مانند تعداد کل بلوک ها، تراکنش ها و حساب های موجود در بلاک چین Tron را ارائه می دهد. داده هایی را در مورد فعالیت و عملکرد شبکه ارائه می دهد.

اطلاعات رای گیری: ترون اسکن داده های مربوط به ابرنمایندگان (SRs) و وضعیت رای دادن آنها را نمایش می دهد. کاربران می توانند اطلاعات SR و تعداد رای هایی که دریافت می کنند را ببینند.

اطلاعات گره: اطلاعات مربوط به گره های شبکه Tron، از جمله وضعیت و جزئیات آنها در ترون اسکن قابل دسترسی است. این اطلاعات برای توسعه دهندگان و شرکت کنندگان شبکه مفید است.

یکپارچه‌سازی کیف پول: برخی از نسخه‌های TronScan به کاربران اجازه می‌دهند کیف پول‌های Tron خود را به هم متصل کنند و راهی راحت برای دسترسی و مدیریت دارایی‌هایشان فراهم می‌کنند.

این ویژگی ها TronScan را به ابزاری ارزشمند برای کاربران بلاک چین، سرمایه گذاران، توسعه دهندگان و هر کسی که علاقه مند به کاوش و نظارت بر فعالیت ها در شبکه ترون است تبدیل  کرده است.

TronScan چطور کار می‌کند؟

ترون اسکن با وصل شدن به بلاک چین ترون و با جمع کردن داده های آن، کار خود را آغز می کند. این کاوشگر با ارئه دادن یک رابط کاربر پسند اطلاعات جمع آوری شده را به کاربران می دهد. این داده ها شامل اطلاعات مربوط به تراکنش ها، حساب ها، قراردادهای هوشمند، مانده توکن ها، آمار رای گیری و غیره است. کاربران می توانند به راحتی به این داده ها دسترسی داشته باشند تا بینشی در مورد فعالیت های شبکه Tron به دست آورند.

نحوه ایجاد کیف پول در ترون اسکن چگونه است؟

برای شرکت در انتخابات و رای دادن به ابرنمایندگان ترون باید یک کیف پول در ترون اکسپلورر ایجاد نمایید.

 • برای ثبت نام و ساخت کیف پول ترون اسکن وارد سایت رسمی آن به آدرس https://tronscan.org/ شوید و کیف پول رایگان ترون خود را ایجاد کنید.
 • بعد از ورود به سایت در قسمت بالا سمت راست دکمه (Open Wallet) را کلیک و سپس بر اساس نیاز خود قسمت انتخاب فایل، ورود یا ایجاد کیف پول را انتخاب کنید.

آموزش ساخت کیف پول ترون اسکن

 • رمز عبور خود را وارد نمایید.

ساخت کیف پول ترون اسکن

 

 • کلید رمزگذاری شده را دانلود کنید.(رمزعبور کلیدی خصوصی شما را رمزگذاری می کند و هر دو برای ورود به کیف پول لازم می باشند.)

 • کلید خصوصی خود را در یک فایل کپی و ذخیره کنید.

 

 • بعد از آنکه با موفقیت ثبت نام کردید می توانید وارد بخش مدیریت حساب شوید.

ترون اسکن چه کاربرد‌هایی دارد؟

 • رای دادن به ابر نمایندگان

ترون اسکن علاوه بر اینکه یک کاوشگر بلاک چین ترون است و همانندکیف پول این ارز دیجیتال عمل می کند کاربردهای دیگری نیز دارد. شما می توانید با استفاده از ترون اسکن به ابر نمایندگان یا همان (Super Representative) رای دهید و از مزایای آن بهره مند شوید.  برای این کار باید  به پایین صفحه بروید و به دنبال دکمه [freeze] بگردید. برای این کار باید حداقل ۱TRX در کیف پول خود داشته باشید.

بعد از انتخاب دکمه فریز باید مقدار TRX که قصد فریز کردن آن را دارید مشخص کرده و  اینکه می خواهید آن را برای سه روز فریز نمایید را تایید کنید.

باید چند ثانیه صبر کنید تا عملیات کامل شود، برای تأیید آن می توانید ببینید که موجودی TRX فریز شده شما به TRON POWER رفته است.

بعد از مسدود و فریز شدن وجوه می توانید به ابرنمایندگان رای دهید. و در صفحه ای که مطابق با تصویر زیر است لیست ابرنمایندگان قرار دارد و می توانید نماینده مورد نظر خود را انتخاب و از طریق کلیک کردن دکمه (Click here to start voting) شروع به رای دادن نمایید.

شما باید آرای خود را توزیع کنید یا رای کامل را به ابر نماینده انتخابی خود بدهید، پس از توزیع آرا دکمه ارسال رای[submit votes] را فشار دهید و آرای شما پردازش خواهد شد.

ابر نمایندگان در ازای رای شما با توکن‌های Tron که در کیف پول شما جمع می‌شوند، جبران می‌کنند، این توکن‌ها را می‌توان با TRX از TronScan DEX مبادله کرد.

 • تغییر دادن توکن های TRX به دست آمده توسط ابر نمایندگان به لینک های مفید ترون اسکن TRX

بعد از دریافت توکن های ترون، اگر قصد مبادله آنها با TRX را دارید باید به صرافی TRX.Market بروید، برای دسترسی به کیف پول باید کیف پول Tronlink را داشته باشید. پس از دسترسی به صرافی، می‌توانید توکن‌ها را مانند هر صرافی ارز دیجیتال تغییر دهید.

انواع اکانت در ترون اسکن

انوع اکانت در ترون اسکن به سه دسته عادی، توکن و قرار دادتقسیم می شوند.هر یک از این اکانت به ترتیب برای تراکنش های استاندارد، ذخیره توکن های TRC10 و قرار دادهای هوشمند مورد استفاده قرار می گیرند.

لینک های مفید ترون اسکن

 • Web
 • Twitter
 • Discord
 • Telegram
 • Medium

نحوه صدور توکن در ترون اسکن

اخیرا امکان ایجاد توکن از طریق لجر وجود ندارد. برای صدور توکن وارد سایت ترون اسکن شده و از منوی بالا گزینه More و سپس Record را انتخاب کنید.

مراحل صدور توکن در ترون اسکن

نوع توکن ود را انتخاب و سپس دکمه Yes را کلیک نمایید.

سپس اطلاعات توکن خود را همانند تصویر زیر وارد نمایید.

و در نهایت اطلاعات توکن خود را تایید و سپس دکمه submit را کلیک کنید. توجه داشته باشید صدور توکن TRC10 نیاز به مصرف یکباره ۱۰۲۴TRX دارد.

نحوه ارسال توکن بر روی ترون اسکن

گام اول: برای ارسال توکن ابتدا وارد سایت Tronscan  شوید. در صورتی که قبلا در ترون اسکن یک کیف پول ساخته اید کافیست از قسمت بالا سمت راست بخش login را کلیک کرده و وارد شوید در غیر این صورت ابتدا باید اقدام به ساخت کیف پول نمایید و با زدن بخش Create wallet یک کیف پول جدید برای خود بسازید.

مراحل ارسال توکن در ترون اسکن چیست

گام دوم: سپس از بخش Account Address دکمه send را کلیک کنید.

گام سوم:اطلاعات ارسالی را وارد کنید.

گام چهارم: بعد از تکمیل اطلاعات دکمه ارسال را کلیک و وارد کیف پول خود شوید تراکنش کامل می شود.(اگر با ترون لینک یا لجر وصل شوید نیاز به اطلاعات بیشتری دارید.)

گام پنجم: تراکنش با موفقیت انجام شد.

نحوه دریافت توکن بر روی ترون اسکن

گام اول: وارد ترون اسکن شوید.

گام دوم: وارد بخش Wallet  شده و دکمه receive را بزنید.

گام سوم: آدرس خود را کپی یا کد OR را ذخیره کنید و آنها را برای افرادی که برای شما توکن می فرستند ارسال نمایید.

نحوه کسب پهنای باند و انرژی در Tron scan چیست؟

ترون لندینگ (Tron Lending) یک پلت فرم خودکار وام دهی انرژی در اکوسیستم ترون است که کاربران می توانند انرژی را به روشی ایمن، کارآمد و مقرون به صرفه اجاره کنند. برای این کار ابتدا وارد سایت ترون اسکن شده و در بخش Tron Lending کلیک کنید.

عکس

سپس حساب پرداخت، آدرس دریافت و مدت اجاره را وارد کرده و پرداخت را تکمیل کنید.

عکس

درباره اجاره انرژی در TronLending

۱) انرژی را ظرف یک دقیقه پس از پرداخت دریافت خواهید کرد. در موارد بسیار نادر، انرژی شما به دلیل تاخیر ممکن است  ۵ تا ۱۰ دقیقه دیرتر برسد.

۲) یک آدرس دریافت کننده به دلیل محدودیت هایی مانند مکانیزم MainNet نمی تواند بیش از ۵ سفارش داشته باشد.

۳) شما مجاز به پس گرفتن سفارش خود پس از تولید نیستید.

۴) مبلغ اجاره به مقدار TRX فریز شده اشاره دارد. انرژی شما همه از آن TRX تبدیل می شود.

نحوه وصل کردن لجر به ترون در ترون اسکن

اگر شما یک کیف پول سرد لجر نانو اس، لجر نانو ایکس و بلو لجر (Blue Ledger) داشته باشید می توانید از طریق ترون اسکن لجر را به شبکه ترون وصل کنید و دارایی های TRX ود را مدیریت نمایید. اما قبل از اقدام به این کار مطمئن شوید که آخرین نسخه اپلیکیشن ترون (Tronapp) بر روی دستگاه لجر شما نصب باشد. همچنین ledger live را حتما ببندید زیرا با ترون اسکن تداخل دارد.

 • برای نصب کردن لجر به ترون از طریق شبکه ترون اسکن ابتدا به دستگاه لجر وصل شوید و  برنامه Tron app را باز کنید. سپس وارد وب سایت org شده و بخش Connect Wallet Ledger > Connect  را کلیک نمایید.

عکس

 • لیستی از حساب ها برای شما ظاهر می شود. یک حساب را انتخاب و دکمه تایید را بزنید.

عکس

 • آدرس دستگاه لجر را تایید و وریفای نمایید.

عکس

 • برای دسترسی به حساب لجر از قسمت بالا سمت راست بر روی آدرس کلیک کرده و TRX Balance را انتخاب نمایید.

عکس

حساب ترون لجر شما ظاهر می شود.

 • روی نماد کپی کلیک کنید تا آدرس سپرده Ledger Tron خود را کپی نمایید. از این آدرس برای ارسال سکه های TRX و توکن های TRC10/TRC20 به حساب Ledger Tron خود استفاده کنید.

عکس

نحوه استفاده از ویژگی برچسب گذاری در ترون اسکن

این ویژگی ترون اسکن امکان برچسب گذاری حساب های شخصی شما را می دهد. با این کار می توانید راحتتر انواع حساب ها را تشخیص دهید.

مرحله اول: وارد TronScan شوید و از قسمت بالا بر روی گزینه ورود (Sign in) کلیک کنید.

آموزش ویژگی برچسب گذاری یا labling در ترون اسکن

مرحله دوم: بعد از ورود به ترون اسکن وارد بخش My Account شده و دکمه Add را بزنید.

مرحله سوم: سپس در پنجره باز شده اطلاعات لازم را وارد نمایید

مرحله چهارم: بعد از آنکه توانستید تگ خود را با موفقیت ایجاد کنید می توانید در بخش لیست تگ ها آن را مدیریت کنید.

از کجا آدرس ترون را در ترون اسکن پیدا کنیم؟

یکی از ویژگی های ترون اسکن این است که کاربران می توانند بر اساس سوابق تراکنش ها مانند نقل و انتقالات، هش تراکنش ها و توکن در آن اقدام به جستجو کنند. برای جستجوی یک آدرس خاص، آن را کپی و در کادر جستجو در بالای مطابق با شکل زیر در صفحه قرار دهید و روی جستجو کلیک کنید. اطلاعات دقیق آدرس به شرح زیر است

نحوه پیدا کردن آدرس ترون در ترون اسکن

اطلاعات حساب:

 • تراکنش ها(Transaction): تعداد کل تراکنش ها، از جمله راه اندازی قرارداد هوشمند، نقل و انتقالات TRX، نقل و انتقالات TRC10، مسدود کردن دارایی ها و آرا که به حساب جاری مرتبط هستند.
 • نقل و انتقالات (Transfer): تعداد نقل و انتقالات TRX، نقل و انتقالات TRC10 و نقل و انتقالات TRC20 ترکیبی.
 • پاداش رای گیری برداشت نشده: سهمی از پاداش های SR که بین رای دهندگان توزیع می شود. جوایز برای یک رای دهنده = کل پاداش های SR * نسبت توزیع پاداش * (رای داده شده توسط رای دهنده/کل آرا).
 • موجودی کل: مجموع ارزش تمام توکن های موجود در حساب (از جمله حق رای)

نقل و انتقال:

Hash: هش شناسه منحصر به فردی است که هنگام اجرای یک رویداد ایجاد می شود. هش یک مقدار منحصر به فرد است که می تواند برای ردیابی رویدادها استفاده شود.

Block: شماره بلوک بلوک حاوی تراکنش.

سن: چه مدت از تایید تراکنش گذشته است.

از: فرستنده معامله.

به: گیرنده تراکنش.

Token: نام توکن منتقل شده.

معاملات:

نوع قرارداد

که  معمول شامل موارد زیر می باشد:

۱) قرارداد انتقال (Transfer TRX)

۲)قرارداد انتقال دارایی (Transfer TRC10)

۳) قرارداد انجماد تعادل (TRX Staking)

۴)قرارداد عدم انجماد(Unstake TRX)

۵) (راه اندازی قراردادهای هوشمند

۶)قرارداد شاهد رای(Vote)

۷) قرارداد بروز رسانی مجوز حساب (Update Account Permission)

چگونه متوجه برگشت تراکنش ترون از طریق ترون اسکن ‌شویم؟

اگر بعد از مدت زیادی از انجام تراکنش ترون آن را در مقصد دریافت نکردید، در صورتی که آدرس را اشتباه وارد نکرده باشید احتمالا برگشت آن به مبدا وجود دارد که می توانید به راحتی با وارد کردن آدرس کیف پول مبدا از طریق ترون اسکن آن را پیگیری کنید.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم به طور کامل برایتان توضیح دهیم ترون اسکن (Tronscan) چیست، چگونه کار می کند و چه ویژگی ها و قابلیت هایی دارد. در آخر باید گفت که ترون اسکن چیزی فراتر از یک کاوشگر برای شبکه ترون است و با ارائه رابطی کاربرپسند و ترکیب DApp  و DeFi،  استفاده از آن برای علامندان شبکه ترون حیاتی است.

سوالات متداول

ترون اسکن چیست و چگونه کار می کند؟

ترون اسکن اولین و همچنین محبوب ترین کاوشگر بلاک چین ترون است. به عبارتی دروازه ورود به اکوسیستم ترون است و عمیقا با آن ادغام شده است و عملکرد و پویایی جامع شبکه TRON را نشان می دهد و کاربران را از سراسر جهان جذب می کند.

آیا ترون اسکن یک کیف پول است؟

ترون اسکن دارای یک کیف پول داخلی  برای ارسال، دریافت و مدیریت توکن‌های TRON و تعاملات dapp در سراسر شبکه است. TronScan معیارهایی از آمار گره کامل گرفته تا تعاملات dapp و محرک‌های قرارداد هوشمند را پوشش می‌دهد.

دلایل اهمیت ترون اسکن چیست؟

ترون اسکن نقش مهمی در اکوسیستم ترون ایفا می کند. برخی از مهم ترین وظایف این کاوشگر شفاف سازی پیشنهادات، امنیت و دسترسی است. این وظایف امکان گرفتن تصمیمات آگاهانه به کاربران و همچنین شرکت نمودن آنها در حاکمیت و کشف دنیای Dapp های ترون را به آنها می دهد.

آیا ترون اسکن امن است؟

امنیت یکی از فاکتورهای مهم ترون اسکن است که آن را در اولویت قرار می دهد و از کاربران می خواهد فعالیت های امنیتی مانند فعال نمودن احراز هویت دومرحله ای را برای محافظت از دارایی ها و حساب خود انجام دهند.

از کجا می تونم dappهای ترون را در ترون اسکن پیدا کنم؟

برای یافتن و تعامل با انواع مختلف DAppهای ترون اسکن باید وارد بخش DApp در پلتفرم شوید.

آیا می توان از ترون اسکن برای فعالیت های DeFi استفاده نمود؟

بله. ترون اسکن امکان دسترسی به اکوسیستم DeFi ترون را می دهد و آن را به ابزاری محبوب برای دوستداران DeFi تبدیل کرده است.

آیا امکان پیگیری تراکنش از طریق ترون اسکن وجود دارد؟

برای پیگیری تراکنش های ترون در بلاکچین ترون می توانید از طریق سایت رسمی ترون اسکن اقدام نمایید. از این رو از طریق هش یا جستجو در قسمت هایی مانند قرارداد، بلاک، اکانت وضعیت تراکنش خود را بررسی نمایید.

نحوه انتقال تتر (USDT) از ترون اسکن چگونه است؟

برای انتقال تتر از ترون اسکن وارد سایت ترون اسکن شوید. وارد بخش wallet  و سپس Send شوید و اطلاعات لازم را وارد نمایید و تراکنش را کامل کنید.

منظور از استیک ترون در ترون اسکن چیست؟

استیک ترون یعنی قفل کردن TRXها برای گرفتن پاداش و مشارکت در مدیریت شبکه

از کجا می تونم کار با ترون اسکن رو شروع کنم؟

برای کار با ترون اسکن ابتدا باید وارد سایت رسمی آن شده و اقدام به ایجاد کیف پول نمایید تا بتوانید به تمام ویژگی های ان دسترسی داشته باشید.

منبع: گیت هاب، کریپتو اکونومی، ترون اسکن، ساپورت لجر

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *