تتر یا ارز دیجیتال تتر( USDT) بزرگترین استیبل کوین از نظر ارزش بازار است. معامله گران کریپتو از استیبل کوین هایی مانند تتر برای انتقال بین ارزهای دیجیتال مختلف یا انتقال سرمایه گذاری خود به ارزهای فیات یا خارج از آن استفاده می کنند. ارزش USDT با دلار آمریکا پیوند خورده است. در تئوری، این بدان معنی است که تتر نباید تحت تأثیر نوساناتی قرار گیرد که می تواند به طور چشمگیری بر ارزش سایر ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین (BTC) تأثیر بگذارد. تتر ابتدا در سال ۲۰۱۴ به عنوان یک ارز دیجیتال معرفی شد و در حال حاضر یکی از پراستفاده ترین ارزهای دیجیتال پایدار در جهان است.

استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین‌هایی مانند تتر دارایی های دیجیتالی با نوسان کم را ارائه می‌کنند که معمولاً ارزش گذاری ثابتی را حفظ می‌کند. ارزش یک استیبل کوین به دارایی باثباتی مانند طلا، دلار آمریکا یا ارزهای ثابت دیگر متصل می شود، به این معنی که سکه تلاش می کند همان ارزش را حفظ کند.

استیو بامبرا، یکی از بنیانگذاران و توسعه‌دهنده اصلی Many Worlds Token، می‌گوید: «هدف این است که یک Tether بدون توجه به شرایط بازار همیشه بتواند با یک دلار معامله شود.

در حال حاضر تتر بزرگترین استیبل کوین است که تقریبا ۵۳ درصد از کل سرمایه بازار استیبل کوین را به خود اختصاص داده است. USD Coin (USDC)  دومین استیبل کوین بزرگ از نظر ارزش بازار با حدود ۳۱ درصد از بازار است و پس از آن بایننس USD (BUSD) قرار دارد.

معامله گران کریپتو از استیبل کوین هایی مانند تتر استفاده می کنند تا نقدینگی ثابت و قابل اعتمادی را برای ورود و خروج از مبادلات ارزهای دیجیتال بدون مواجهه با زیان های غیرقابل پیش بینی ناشی از تغییرات بی ثبات قیمت فراهم کنند. تتر چندین استیبل کوین دیگر با دارایی های مختلف صادر می کند که در ادامه به آن اشاره شده است:

 • Tether Gold (AUXT) به قیمت طلا وابسته است.
 • Tether Euro (EURT) به یورو متصل است.
 • Tether GBP (MXNT) به پوند بریتانیا متصل است.
 • تتر یوان (CNHT)  به یوان چین متصل است.

تتر چگونه کار می کند؟

ثبات تتر از ذخایر ارزی آن ناشی می‌شود، زیرا این شرکت ادعا می‌کند که دلار و سایر دارایی‌هایی را در اختیار دارد که برابر یا بیشتر از تعداد کل USDT در گردش هستند. به عبارت دیگر، به ازای هر توکن تتر در گردش، شرکت ادعا می‌کند که دارای یک دلار در ذخایر خود است، چه به صورت نقد یا معادل نقدی مانند اوراق قرضه کوتاه‌مدت یا سپرده‌های مدت‌دار.

تتر در وب‌سایت خود، گزارش‌های روزانه‌ای را درباره میزان ذخیره‌هایی که در اختیار دارد در مقابل تعداد توکن‌های USDT منتشر می‌کند. سوالات و اختلافاتی پیرامون ذخایر تتر وجود دارد، از جمله تحقیقات کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC)  و دادستان کل نیویورک در مورد ذخایر این شرکت.

سرمایه‌گذاران می‌توانند تتر را در اکثر صرافی‌های بزرگ رمزنگاری بخرند. وقتی ۱۰۰ دلار تتر خریداری می کنید، تقریباً ۱۰۰ توکن USDT دریافت می کنید و شرکت برای حفظ پیوند ۱ به ۱ دلار، ذخایر خود را ۱۰۰ دلار افزایش می دهد. هنگامی که کاربران توکن ها را برای ارز فیات بازخرید می کنند، توکن های تتر از بین می روند و از گردش خارج می شوند.

تتر فاقد بلاک چین اختصاصی خود است، در عوض ترجیح می دهد توکن هایی را در بلاک چین های شخص ثالث ارائه دهد. توکن‌های USDT در حال حاضر در موارد زیر میزبانی می‌شوند:

 • اتریوم
 • ترون
 • الگوراند( Algorand)
 • سولانا( Solana)
 • Avalanche
 • Polygon

  بنیانگذاران تتر چه کسانی هستند؟ (تاریخچه USDT)

تتر USDT در ابتدا در ۶ اکتبر ۲۰۱۴ با نام Realcoin توسط براک پیرس، ریو کالینز و کریگ سلرز (عضو بنیاد Omni ) راه اندازی شد و به آنها اجازه داد شد تا تتر را بر روی پروتکل Omni بسازند که کاربران را قادر می‌سازد تا دارایی‌ها و ارزهای مبتنی بر قراردادهای هوشمند را در بلاک چین بیت کوین ایجاد و تجارت کنند. در ۲۰ نوامبر ۲۰۱۴، ریو کالینز، مدیرعامل تتر اعلام کرد که نام توکن آنها، Realcoin، به تتر USDT تغییر خواهد کرد.

تاریخچه جنجالی تتر با عرضه آن به بازار آغاز می شود. در ژانویه ۲۰۱۵، Bitfinex اجازه داد تتر  USDT را برای اولین بار در پلتفرم مبادلات خود معامله کند. حجم تتر به سرعت در شبکه بلاک چین افزایش یافت و تراکنش‌های دلار آمریکا از طریق بانک‌های تایوانی انجام می‌شد که سپس تراکنش‌ها را به Wells Fargo منتقل می‌کردند. این امر تا سال ۲۰۱۷ ادامه یافت.

در ۱۸ آوریل ۲۰۱۷، نقل و انتقالات بین المللی تتر توسط بانک های ایالات متحده مسدود شد. عواملی از جمله عدم شفافیت و در طول این رویدادها و به دنبال آن افشاگری هایی مانند Paradise Papers در بحبوحه اتهامات دستکاری بازار باعث شد بسیاری از کاربران حدس بزنند که آیا ذخایر ارز تتر واقعا وجود دارد یا اینکه کل استیبل کوین از بین می رود. این شرایط در سال ۲۰۱۷ زمانی که برداشت ها به طور موقت به حالت تعلیق درآمدند تشدید شد. این رویدادهای خبری باعث نوسانات شدیدی برای دارندگان USDT شد.

از ژانویه ۲۰۱۷، مقدار تتر USDT معوق از ۱۰ میلیون دلار به تقریباً ۲.۸ میلیارد دلار در سپتامبر ۲۰۱۸ افزایش یافت. در آوریل ۲۰۱۹ شکایتی از دادستان کل نیویورک لتیتیا جیمز دنبال شد که Bitfinex و Tether را متهم به سوء استفاده کرد. منابع مالی را برای پوشش کسری ۸۵۰ میلیون دلاری ذخیره می کند. Bitfinex و Tether توافق کردند که در سال ۲۰۲۱ جریمه ۱۸.۵ میلیون دلاری بپردازند. تتر همچنان مرکز گمانه زنی ها در بازارهای ارزهای دیجیتال و شبکه های بلاک چین است و بسیاری از کاربران در نقدینگی و ثبات آنها تردید دارند.

چه چیزی تتر (USDT)  را منحصر به فرد می کند؟

تتر (USDT)  برای سال‌ها پذیرفته شده و مورد استفاده قرار گرفته است و مشروعیت دارد، اگرچه اغلب به چالش کشیده می‌شود، اما پروژه‌های کمی می‌توانند با آن مطابقت داشته باشند. به طور گسترده ارز دیجیتال تتر توسط بسیاری از فروشندگان و پروتکل های موجود در اکوسیستم بلاک چین به عنوان روش پرداخت و وسیله مبادله پذیرفته شده است. با توجه به ذخایر بزرگ تتر در معرض خطراتی مانند رویدادهای Black Swan که در بازار وجود دارد نمی باشد. USDT نیز ویژگی هایی مانند سایر توکن‌های ارزهای دیجیتال در شبکه، معاملات همتا به همتا و امنیت PoW یا PoS برخوردار است که آن را به یک پوشش محافظتی مطلوب برای معامله‌گران و کاربران تبدیل می‌کند.

چه چیزی به تتر (USDT) ارزش می دهد؟

نقش USDT فراهم کردن نقدینگی و محافظت در برابر نوسانات بازار است زیرا در تئوری افزایش یا کاهش نمی یابد. ارزش تتر(USDT)  کاملا به ذخایر تتر بستگی دارد. تا زمانی که تتر پشتوانه ۱:۱ باشد، تتر ۱ دلار آمریکا ارزش خواهد داشت.

چند سکه تتر (USDT)  در گردش است؟

تتر  USDT دارای عرضه در گردش ۴۰,۸۰۵,۱۶۹,۳۵۲ توکن USDT است. این عرضه ممکن است با توجه به تقاضا و نقدینگی فعلی بازار افزایش یا کاهش یابد. توکن های USDT را می توان در بازار ثانویه یا صرافی ها خریداری کرد.

تتر (USDT)  چگونه ایمن است؟

در حال حاضر، توکن USDT را می توان در چندین شبکه ارز دیجیتال از قبیل بیت کوین، اتریوم، EOS، Tron، Algorand و OMG Network   صادر کرد. از آنجایی که قراردادها و توکن‌های هوشمند در این شبکه‌های بلاک چین میزبانی می‌شوند، امنیت اصلی تتر نیز توسط گره‌ها و استخراج‌کنندگانی که این شبکه‌ها را با استفاده از Proof-of-Work یا Proof-of-Stake امن نگه می‌دارند، کنترل می‌شود. این پلتفرم‌ها ممیزی‌های منظمی انجام می‌دهند تا مطمئن شوند که کد به‌روز، ایمن و مطابق با چارچوب فعلی است و Tether همچنین تضمین می‌کند که USDT با هر شبکه مطابقت دارد.

سایر اطلاعات فنی استیبل کوین

 • یک ارز دیجیتال که ارزش خود را به یک مرجع خارجی مانند دلار آمریکا می‌بندد.
 • اثبات کار(POW) – : قطعه ای از داده که تولید آن دشوار است اما تأیید آن برای دیگران آسان است.
 • اثبات سهام –(POs): کاربرانی که توکن‌هایی را در استخراج شبکه نگه می‌دارند یا تراکنش‌ها را تأیید می‌کنند.
 • رویداد قو سیاه – (Black Swan): یک رویداد کاملاً غیرمنتظره که اغلب از نظر مالی ویرانگر است (همچنین می‌تواند در زمینه مثبت استفاده شود)

نحوه استفاده از Tether (USDT)

تتر یک استیبل کوین است که می توان آن را در بسیاری از صرافی های محبوب مانند نکست پرداخت خریداری کرد. تتر (USDT)  را می توان برای انواع کالاهای فروشندگان مختلف مبادله کرد یا برای مبادله با ارز های متفاوتی استفاده نمود. برخی از کاربران USDT را برای وام دادن، خرید NFT و شرکت در ICOها خریداری می کنند. انعطاف‌پذیری Tether آن را فوق‌العاده همه‌کاره کرده است و تقریبا در هر جایی که کاربر بخواهد ارزش را انتقال دهد یا معامله کند، می‌توان از آن استفاده کرد.

نحوه انتخاب کیف پول Tether (USDT)

انتخاب نوع کیف پول Tether (USDT) بستگی به نوع استفاده از آن و میزان ذخیره کردنش دارد. کیف پول سخت افزاری یا کیف پول سرد امن ترین گزینه برای ذخیره سازی و پشتیبان گیری آفلاین است. کیف پول های سخت افزاری Ledger و Trezor برای ذخیره سازی USDT کاربرد دارند. کیف پول‌های سخت‌افزاری در مقایسه با کیف پول های نرم افزاری گرانتر می باشند و کمی بیشتر منحنی یادگیری را در بر گیرند. به این ترتیب، آنها برای ذخیره مقادیر بیشتر USDT بکار می روند و  برای کاربران با تجربه تر مناسب تر است.

یکی دیگر از ویژگی های کیف پول های نرم افزاری آسان و رایگان بودن آن ها می باشد. آنها همانند برنامه های گوشی هوشمند یا دسکتاپ برای دانلود در دسترس هستند و می توانند با نگهبان یا غیر نگهبان باشند. با کیف‌پول‌های نگهبانی، کلیدهای خصوصی توسط ارائه‌دهنده خدمات از طرف شما مدیریت و پشتیبان‌گیری می‌شوند. کیف پول‌های غیرقانونی از عناصر امن در دستگاه شما برای ذخیره کلیدهای خصوصی استفاده می‌کنند. اگرچه راحت هستند، اما امنیت کمتری نسبت به کیف پول‌های سخت‌افزاری دارند و ممکن است برای مقادیر کمتری از   Tether (USDT) کاربرد دارند و بیشتر برای کاربران مبتدی مناسب‌ است.

کیف پول های آنلاین یا کیف پول های وب نیز رایگان  و استفاده از آنها آسان است و از چندین دستگاه با استفاده از یک مرورگر وب قابل دسترسی هستند. با این حال، آن‌ها کیف‌پول‌های داغ محسوب می‌شوند و می‌توانند از امنیت کمتری نسبت به جایگزین‌های سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری برخوردار باشند. از آنجایی که احتمالاً به پلتفرم برای مدیریت USDT خود اعتماد دارید، باید یک سرویس معتبر با سابقه امنیتی و نگهداری را انتخاب کنید. به این ترتیب، آنها برای نگهداری مقادیر کمتر یا برای معامله گران با تجربه تر مناسب هستند.

nextpardakht یک راه‌حل ذخیره‌سازی امن ارائه می‌دهد که به شما امکان می‌دهد توکن‌های Tether (USDT) خود را بدون دردسر ذخیره و مبادله کنید. ذخیره سازی USDT خود با نکست پرداخت امنیت در سطح سازمانی و عملکرد کاربر پسند را برای شما فراهم می کند.

فروش و خرید USDT، یا مبادله آنها با هر ارز دیجیتال دیگر، تنها در لحظاتی انجام می شود که پلتفرم امن ما را به عنوان راه حل ذخیره سازی خود انتخاب می کنید.

آیا می توان به تتر اعتماد کرد؟

استیبل کوین‌ها همچنان یکی از انتخاب های محبوب بین معامله‌گران ارزهای دیجیتال می باشد و تتر بحث‌های مربوط به نقدینگی و کفایت ذخایر خود را پشت سر گذاشته است.

تا سال ۲۰۲۲، این شرکت شفافیت زیادی در مورد ذخایر خود ارائه نکرد. وب‌سایت تتر صرفا بیان کرد که «همه توکن‌های تتر به صورت ۱ به ۱ با ارز فیات منطبق می‌شوند و ۱۰۰ درصد توسط ذخایر تتر پشتیبانی می‌شوند».

آدام کارلتون، مدیر عامل کیف پول دیجیتال پینک پاندا، می‌گوید که سابقه شفافیت تتر در مورد نحوه پشتوانه سکه همیشه روشن یا ثابت نبوده است. او همچنین عنوان کرده است که تتر گذشته قانونی بسیار مشکوکی دارد، و تا به امروز، ذخایر واقعی آن هنوز مبهم است و اعتقاد بر این است که اساسا از منابع ناشناخته اوراق تجاری تشکیل شده است.

سایر کارشناسان ارزهای دیجیتال می گویند که تا حدودی پذیرفته شده است که تتر به طور کامل در بازار کریپتو وثیقه نشده است. جیمز پوترا، معاون استراتژی محصول در TradeStation Crypto، می‌گوید: «بازارها از طریق این مفهوم که چقدر راحت هستند کار کرده‌اند – بسیار واضح است که تتر توسط دلار پشتیبانی نمی‌شود.

Tether و سقوط TerraUSD

TerraUSD (UST) یک استیبل کوین دلار آمریکا است که در سال ۲۰۲۲ بحرانی را در بازارهای ارزهای دیجیتال ایجاد کرد. در آن زمان، TerraUSD از یک سیستم مبتنی بر الگوریتم برای حفظ پیوند خود با دلار به جای ذخایر نقدی استفاده کرد.

تکیه بر یک الگوریتم به جای ذخایر نقدی باعث شد که TerraUSD در اوایل سال ۲۰۲۲، قیمت خود را در طی یک بحران نقدینگی بزرگ از دست بدهد. UST برای حمایت از پیوند ۱ به ۱ خود، به یک توکن خواهر به نام Luna به اضافه یک ذخیره عظیم بیت کوین متکی بود. معامله گران از الگوریتمی استفاده کردند که از Luna برای حفظ ارزش UST استفاده می کرد تا به سودهای سریع دست یابند، و کل سیستم طی چند روز از کار افتاد.

بامبرا می‌گوید: «با داشتن ۱ UST، انتظار می‌رود که در هر لحظه بتوانید ۱ دلار را نقد کنید، اما این گیره خود را از دست داد.

سقوط TerraUSD بازار ارزهای دیجیتال را که در آن زمان با مشکلات دیگری روبرو بود، شوکه کرد. سقوط به اصطلاح Terra/Luna منجر به کاهش قیمت بیت کوین شد و تخمین زده می شود که ۳۰۰ میلیارد دلار ضرر در کل بازار داشته باشد.

تتر در مقایسه با بیت کوین

به گفته دانیل رودریگز، مدیر عامل شرکت Hill Wealth Strategies، تفاوت اصلی بین TetherUSD و بیت کوین این است که تتر به یک دارایی غیر رمزنگاری، یعنی دلار آمریکا گره خورده است. بیت کوین به چیزی فراتر از عرضه و تقاضا برای بیت کوین وابسته نیست.

علاوه بر این، تتر یک ارز دیجیتال متمرکز است در حالی که بیت کوین غیرمتمرکز است. در تئوری، این به تتر کمک می کند تا پایدارتر از بیت کوین باقی بماند. ارزهای دیجیتالی که به یک دارایی یا ارز واقعی متصل نیستند، در معرض نوسانات بازار هستند. بیشتر ارزهای دیجیتال سنتی مانند اتریوم و لایت کوین (LTC)  شاهد نوسانات شدید در بازار، تورم و نرخ بهره خواهند بود.

رودریگز می‌گوید: «به نظر می‌رسد تتر کمی پایدارتر است، زیرا نزدیک به ارزش یک دلار می‌ماند، چند سنت بدهید یا بگیرید». تتر لزوما برای کسب درآمد طراحی نشده است، بلکه یک ذخیره پایدار ارزش است.

آیا تتر سرمایه گذاری خوبی است؟

استیبل کوین‌هایی مانند تتر به عنوان یک سرمایه‌گذاری منطقی نیستند، زیرا قرار نیست ارزششان افزایش یابد. آنها فقط به عنوان ذخیره ارزش عمل می کنند، زیرا یک USDT همیشه باید برابر با یک دلار باشد.

علاوه بر اینکه یک ذخیره مفید ارزش است، مزیت تتر به عنوان ابزاری برای انجام تجارت به روشی بسیار ساده تر از استفاده از بیت کوین است. بامبرا می‌گوید: «یک بیت‌کوین امروز همان قیمت بیت‌کوین فردا نخواهد بود، و ایجاد طرح‌های قیمت‌گذاری برای شرکت‌هایی که صرفا بر اساس بیت‌کوین هستند، بسیار دشوار است».

Bumbera می‌گوید یک دلیل خوب برای داشتن یک استیبل کوین مانند USDT این است که اگر می‌خواهید پول خود را در ارزهای دیجیتال نگه دارید اما می‌خواهید از نوسانات جلوگیری کنید. اما حتی با توجه به دلار آمریکا، Terra از یک سرمایه گذاری مطمئن دور است.

بامبرا می‌گوید: «خطر این است که تتر ارزش خود را از دست بدهد یا پلتفرم سهام انتخاب شده قانونی نباشد. در حالی که این شرکت ادعا می کند که تا به امروز «یک بار هم نتوانسته است به درخواست بازخرید هیچ یک از مشتریان تأیید شده خود پاسخ دهد»، هیچ چیز در سرمایه گذاری یا ارزهای دیجیتال تضمین نشده است.

کاربران ارزهای دیجیتال همچنین باید از تغییر چشم انداز نظارتی پیرامون دارایی های دیجیتال آگاه باشند. لوپرستی می گوید: «آینده تتر و سایر استیبل کوین ها به شفافیت،  کفایت وثیقه و نقدینگی بستگی دارد. این ویژگی‌ها مورد توجه رگولاتورها خواهد بود که بدون شک تلاش‌های خود را بر روی این بخش از اقتصاد دارایی‌های دیجیتال به دلیل فروپاشی TerraUSD متمرکز خواهند کرد.

تتر چگونه کار می کند؟

تتر همانند سایر ارزهای دیجیتال، از فناوری بلاک چین استفاده می کند. با استفاده از پروتکل Omni Layer عمل می کند. همه تراکنش ها در بلاک چین تتر ثبت می شوند و در پایگاه داده تتر ذخیره می شوند. این ارز دیجیتال بسیار شبیه به بیت کوین عمل می کند. هر کسی می‌تواند با استفاده از ارز دیجیتال برای پرداخت کالاها یا خدماتی که در آن پذیرفته شده است، تراکنش‌هایی انجام دهد.

نتیجه

تتر یکی از محبوب ترین استیبل کوین های موجود در بازار است، در حالی که نقدینگی را برای تراکنش هایی به ارزش میلیون ها دلار در روز فراهم می کند. علیرغم هر گونه بحث و جدل، تتر به عنوان پناهگاهی امن برای کاربران در بازاری بسیار پرنوسان عمل می کند و همچنان توسط میلیون ها کاربر که خواهان تامین مالی غیرمتمرکز بین مناطق، کشورها و حتی قاره ها هستند، استفاده می شود.

سوالات متداول

آیا  USDT رقیب بیت کوین است؟

خیر، تتر برای کمک به کاربران در نقدینگی خود در شبکه بیت کوین طراحی شده است و به عنوان یک پوشش سوداگرانه عمل می کند.

نحوه خرید Tether (USDT)

خرید USDT به آسانی بازدید از نحوه خرید صفحه Tether در نکست پرداخت و انتخاب روش پرداخت دلخواه است.

نحوه فروش USDT

اگر از قبل مالک USDT هستید ، وارد پنل کاربری خود شده و میتوانید به کیف پول تتر خود واریز کرده و سپس وارد صفحه خرید و فروش شده و نسبت به فروش USDT تتر  به راحتی اقدام نمایید.

منابع: فوربز، کریپتومت

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *