بیت‌کوین اولین ارز دیجیتال بدون مرکزی است. تمام تراکنش‌های بیت‌کوین در یک دفتر روزنامه‌ای مجازی به نام «بلاکچین» ثبت می‌شوند که برای همه قابل مشاهده است. بیت‌کوین به شما این امکان را می دهد تا پول خود را به صورت کامل کنترل کنید، بر خلاف دارایی‌های دیگری که تحت نظارت بانک‌ها و دولت‌ها قرار دارند. با گسترش بیشتر بیت‌کوین، بسیاری از مکان‌ها بیت کوین را به عنوان روشی برای پرداخت قبول می‌کنند. اگر می‌خواهید توضیحاتی بیشتر در مورد بیت‌کوین بدانید، ادامه مطلب را بخوانید، در اینجا موارد زیر را پوشش خواهم داد.

پول چیست و چرا انسان پول را خلق کرد؟

قبل از اینکه در مورد بیت کوین صحبت کنیم اجازه دهید ابتدا به مفهوم پول بپردازیم. اینکه پول دقیقا چیست؟ پول در حقیقت نشان دهده ارزش است. به عنوان مثال اگر شخص A پولی را در قبال کاری که برای شخص B  انجام می دهد دریافت کند در واقع این پول دریافتی برای ارزشی است که  شخص A ارائه داده است. در طول تاریخ، ارزش به اشکال مختلفی ارائه شد و مردم از کالاهای مختلفی از قبیل نمک، گندم، صدف و طلا  و… به نمایندگی از پول استفاده کرده اند.

پول کاغذی

تا صد سال گذشته بشر همیشه به چیزی برای نشان دادن پول اعتماد داشت. اما با گذشت زما ن اتفاقاتی در این راه افتاد و مدل اعتماد، از اعتماد به چیزی به اعتماد به کسی تغییر کرد. زیرا مردم حمل شمش‌های طلا یا سایر اشکال پول را بسیار دشوار می‌دانستند، بنابراین پول کاغذی اختراع شد یک بانک یا دولت پیشنهاد می‌کند که طلای شما که قیمت حدود ۱۰۰۰ دلار ارزش دارد را در اختیار بگیرد و در ازای آن، آن بانک به شما گواهی رسید، که ما آن را اسکناس می نامیم، به مبلغ ۱۰۰۰ دلار به شما می دهد.

حمل این تکه‌های کاغذ بسیار آسانتر بود و می‌توانید یک دلار برای یک فنجان قهوه خرج کنید و مجبور نباشید شمش طلای خود را به هزار تکه برش دهید.  اگر می‌خواهید طلای خود را پس بگیرید، به سادگی اسکناس‌های ۱۰۰۰ دلاری را به بانک برمی‌گردانید تا آنها را به شکل واقعی پول بازخرید کنید. اما با گذشت زمان و به دلیل تغییرات کلان اقتصادی، این پیوند بین رسید کاغذ و طلایی که نشان دهنده آن است شکسته شد. اکنون، توضیح مسیری که ما را از استاندارد طلا دور کرد بسیار پیچیده است، اما کافی است بگوییم که دولت ها به مردم خود گفتند که خود دولت مسئول ارزش آن پول کاغذی است.  بنابراین مردم به تجارت با رسیدهایی ادامه دادند که چیزی جز وعده دولت پشتوانه آن نبود. و به خاطر این اعتماد حتی با وجود اینکه هیچ کالایی برای پشتوانه پول کاغذی واقعی وجود ندارد، مردم به دولت اعتماد کردند و به این ترتیب پول فیات ایجاد شد.

پول فیات

فیات یک کلمه لاتین است که به معنای “با حکم” است. به این معنی که دلار یا یورو یا هر ارز دیگری برای این موضوع ارزش دارد زیرا دولت به آن دستور می دهد. این چیزی است که به عنوان “مناقصه قانونی” شناخته می شود – سکه ها یا اسکناس هایی که در صورت ارائه به عنوان پرداخت باید پذیرفته شوند. بنابراین ارزش پول امروز در واقع ناشی از وضعیت قانونی است که یک مقام مرکزی، در این مورد، دولت به آن داده است. و بنابراین مدل اعتماد تغییر کرده است(در این مورد، دولت)، از اعتماد کردن به چیزی به اعتماد به کسی.

رمز ارز چیست؟

رمز ارز یا همان کریپتوکارنسی ها یک سیستم پرداخت دیجیتالی می باشند که برای وریفای کردن تراکنش ها نیازی به بانک ها ندارند. به عبارتی یک سیستم همتا به همتا یا همان peer to peer  می باشند که افراد را قادر می سازند تا در هر نقطه ای که هستند انتقال یا دریافت وجه داشته باشند.

به جای آنکه پول کاغذی را در دنیای واقعی حمل و ردو بدل کنیم، در پرداخت‌های رمزنگاری ورودی‌های دیجیتالی به یک پایگاه داده آنلاین وارد می شوند که تراکنش‌های خاص را توصیف می‌کند. هنگامی که مبالغ ارز دیجیتال را انتقال می دهید، تراکنش ها در یک دفتر کل ثبت می شوند. ارزهای دیجیتال در کیف پول های دیجیتال ذخیره می شوند.

کریپتوکارنسی یا رمز ارز  نام خود را به این دلیل دریافت کرد که از رمزگذاری برای تأیید تراکنش ها استفاده می کند. این بدان معناست که کدنویسی پیشرفته در ذخیره و انتقال داده‌های ارزهای دیجیتال بین کیف پول‌ها و به دفتر کل عمومی نقش دارد. هدف از رمزگذاری ایجاد امنیت و ایمنی است. اولین ارز رمزنگاری شده بیت کوین بود که در سال ۲۰۰۹ تاسیس شد و تا به امروز شناخته شده ترین آن باقی مانده است.

تفاوت پول فیات و بیت کوین چیست؟

فیات توسط دولت صادر شده و به عنوان پول قانونی برای انتقال مالی در نظر گرفته می شود. ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز هستند، بنابراین هیچ نهاد حاکمیتی برای کنترل ارزش آن وجود ندارد. همچنین در بسیاری از کشورها ارزهای دیجیتال قانونی نیستند. از نظر تئوری، پول فیات محدودیتی در عرضه ندارد و می توان تعداد زیادی از آن را در هر زمان چاپ کرد. اکثر ارزهای رمزنگاری شده مقدار مشخصی از سکه ها را ایجاد می کنند که می توانند وجود داشته باشند. فیات را می‌توان با اسکناس‌ها و سکه‌های فیزیکی نشان داد در حالی که این ویژگی برای ارز دیجیتال وجود ندارد. ارز دیجیتال باید در کیف پول های دیجیتال یا ارزهای دیجیتال ذخیره شود. از آنجایی که فیات می تواند به صورت فیزیکی یا دیجیتالی نمایش داده شود، می تواند به اشکال مختلف نیز ذخیره شود.

بیت کوین یا ارز دیجیتال BTC چیست؟

همانطور که در بالا توضیح دادیم بیت کوین یک رمز ارز یا همان واحد پول مجازی است و طوری طراحی شده تا همانند پول عمل کند و گونه ای از پرداخت است که خارج از کنترل هر شخص، گروه یا هر نهادی است. از این رو نیاز به شخص ثالت در تراکنش های مالی را حذف می کند. به ماینرهای بلاک چین برای کار انجام شده برای تأیید تراکنش ها پاداش داده می شود و می توان آن را در چندین صرافی خریداری کرد. بیت کوین در سال ۲۰۰۹ توسط یک توسعه دهنده ناشناس یا گروهی از توسعه دهندگان با نام ساتوشی ناکاموتو به عموم معرفی شد. از آن زمان این ارز به شناخته شده ترین ارز رمزنگاری شده در جهان تبدیل شده است. محبوبیت آن موجب توسعه بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر شده است. این رقبا یا سعی می کنند آن را به عنوان یک سیستم پرداخت جایگزین کنند یا به عنوان ابزار یا توکن های امنیتی در سایر بلاک چین ها و فناوری های نوظهور مالی استفاده کنند.

نکات جالب در مورد بیت کوین:

 • بیت کوین در سال ۲۰۰۹ راه اندازی شد و بزرگترین ارز دیجیتال جهان از نظر ارزش بازار است.
 • برخلاف ارز فیات، بیت کوین با استفاده از یک سیستم دفتر کل غیرمتمرکز معروف به بلاک چین ایجاد، توزیع، معامله و ذخیره می شود.
 • بیت‌کوین و دفتر کل آن با اجماع اثبات کار (PoW ) ایمن می‌شوند. همچنین از طریق فرآیند «ماینینگ» است که بیت‌کوین‌های جدید را به سیستم معرفی می‌کند.
 • بیت کوین را می توان از طریق صرافی های مختلف ارز دیجیتال خریداری کرد.
 • تاریخ بیت کوین به عنوان یک ذخیره ارزش آشفته بوده است. در طول عمر نسبتا کوتاه خود چندین دوره رونق و رکود را پشت سر گذاشته است.
 • بیت‌کوین به‌عنوان اولین ارز مجازی غیرمتمرکز است که با محبوبیت و موفقیت گسترده مواجه شد. این ارز دیجیتال الهام بخش بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر بوده است.

خالق بیت کوین کیست؟ مخترع بیت کوین کیست؟

اولین بیت کوین (BTC)  در ۳ ژانویه ۲۰۰۹ توسط شخصی به نام “ساتوشی ناکاموتو” استخراج شد. در حال حاضر، ساتوشی ناکاموتو به عنوان نام مستعار شخص یا گروهی از افرادی که بیت کوین را ایجاد کرده اند شناخته می شود. ساتوشی ناکاموتو نام مستعار شخصیت یا چهره های نامرئی است که خلق فناوری آنها تاثیر شگرفی بر کل جهان داشته است. ناکاموتو مدت ها قبل از رونق بیت کوین در میان علاقه مندان به رمزنگاری مانند دانشمندان کامپیوتر و هکرها نامی آشنا بود و با برنامه نویسان دیگر از طریق ایمیل با همین نام مکاتبه کرده بود. اگر چه هنوز اثبات نشده است اما به طور کلی گمان می رود که شخص (یا افرادی) پشت این نام مستعار می باشند. ساتوشی ناکاموتو ماه ها قبل از استخراج اولین بیت کوین، کاغذ سفیدی را در لیست پستی رمزنگاری با عنوان «بیت کوین: سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا» منتشر کرده بود. -پروتکل همتا که از نظر رمزنگاری ایمن بود. در کاغذ سفید، ناکاموتو آن را به‌عنوان «نسخه‌ای کاملا همتا به همتا از پول نقد الکترونیکی» توصیف کرد که «به پرداخت‌های آنلاین اجازه می‌دهد مستقیما از یک طرف به طرف دیگر بدون مراجعه به مؤسسه مالی یا هیچ واسطه‌ای ارسال شود».

چرا ساتوشی ناکاموتو ( سازنده بیت کوین ) خود را معرفی نکرده است؟

به طور خلاصه. هویت واقعی خالق بیت کوین، که به نام ساتوشی ناکاموتو نیز شناخته می شود، ناشناخته باقی مانده است. دلایل زیادی برای ناشناس ماندن ساتوشی وجود دارد. برخی از این دلایل عبارتند از: اخلاق، امنیت شخصی، و توطئه های سیا.

از طرفی هویت ساتوشی بر قیمت بیت کوین تاثیر دارد زیرا ساتوشی کلید ۱.۱ میلیون بیت کوین را در دست دارد که حدود ۵ درصد از کل عرضه را تشکیل می دهد. در صورتی که ساتوشی قصد فروش آن ۱.۱ میلیون سکه را داشته باشد، بازار ارزهای دیجیتال به طور کلی سقوط خواهد کرد. در اسنادی که این شرکت در ماه فوریه برای عرضه عمومی خود منتشر کرد، کوین بیس گفته است که ساتوشی ناکاموتو – نام مستعار استفاده شده توسط فرد یا گروه افرادی که بیت کوین را توسعه داده اند – می توانند آسیب قابل توجهی به شرکت وارد کنند. بر اساس این پرونده، اگر هویت سازنده فاش شود، ممکن است قیمت بیت کوین بدتر شود.

تاریخچه بیت کوین

ارزش بیت کوین از زمان پیدایش به طور چشمگیری افزایش یافته است، اما تاریخچه آن پر از نوسانات است.

 • بیت کوین در سال ۲۰۰۹ توسط شخصی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو معرفی شد. هویت ساتوشی ناکاموتو هنوز تا به امروز تایید نشده است. با این حال، ناکاموتو کاغذ سفیدی به نام «بیت کوین: یک سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا» منتشر کرد. وایت پیپر مفهوم بیت کوین را بیان کرد.
 • در سال ۲۰۰۹، بلاک چین راه اندازی شد. بیت کوین هنوز ارزش پولی نداشت. اولین بلاک در بلاک چین، بلوک جنسیس نام داشت.
 • در ۲۲ می ۲۰۱۰، اولین معامله اقتصادی بیت کوین انجام شد. دو پیتزای پاپا جان به ارزش ۲۵ دلار با ۱۰۰۰۰ بیت کوین خریداری شد. تا اواخر سال ۲۰۲۱، ۱۰۰۰۰ بیت کوین بیش از ۶۰۰ میلیون دلار ارزش داشت. به لطف این خرید و خریدهای بعدی، بیت کوین می توانست شروع به مقایسه با دلار آمریکا کند.
 • در سال ۲۰۱۱، شبکه های دیگری مانند اتریوم شروع به بهبود کد پشت بلاک چین بیت کوین کردند.
 • در همان سال، بیت کوین در آوریل ۱ دلار ارزش داشت و تا ژوئن ۲۰۱۱ به ۳۲ دلار افزایش یافت.
 • در سال ۲۰۱۳، بیت کوین با ۱۳.۴۰ دلار معامله شد که تا آوریل به ۲۲۰ دلار افزایش یافت، اما در اواسط آوریل، ارزش آن به ۷۰ دلار کاهش یافت.
 • از ۲۵ مارس تا ۱۷ دسامبر ۲۰۱۷، قیمت بیت کوین از ۹۷۵.۷۰ دلار به ۲۰۰۸۹ دلار افزایش یافت.
 • در ژوئن ۲۰۱۹، ارزش از ۱۰۰۰۰ دلار گذشت و تا دسامبر به ۷۱۱۲.۷۳ دلار کاهش یافت.
 • در نوامبر ۲۰۲۰، بیت کوین با قیمت ۱۸۳۵۳ دلار معامله می شد.
 • در مارس ۲۰۲۱، بیت کوین بیش از ۶۱۰۰۰ دلار ارزش داشت.

دلیل ایجاد بیت کوین چیست ؟ چرا ساتوشی ناکاموتو بیت کوین را ساخت؟

بیت کوین به عنوان وسیله ای برای انتقال پول آنلاین توسعه یافت. هدف ارز دیجیتال ارائه شکل متفاوتی از پرداخت بود که بدون مدیریت متمرکز عمل کند اما عملکردی مشابه ارزهای سنتی داشته باشد. ساتوشی به صراحت اعلام کرد که هدف از توسعه این سیستم نقدی الکترونیکی، از بین بردن اشخاص ثالثی است که معمولا برای انجام انتقال پول الکترونیکی مورد نیاز هستند. این خدمات برای اشخاص ثالث هزینه بالایی دارند، که سپس این هزینه ها را به مشتریان منتقل می کنند و به طور بالقوه حجم معاملات را محدود می کنند. برخی از این هزینه ها عبارتند از:

 • پوشش هزینه‌های دفتر پشتیبان
 • تلاشی که برای جمع‌آوری و تطبیق داده‌های تراکنش لازم است.
 • اتخاذ تدابیر امنیتی مناسب
 • هزینه های مربوط به خطر نقض امنیت با توجه به اینکه آنها مخازن متمرکز داده های حساس هستند.
 • هزینه های مربوط به بازپرداخت پول در مورد کلاهبرداری. بسیاری از این هزینه ها صرف نظر از اندازه تراکنش، مبلغ ثابتی برای هر تراکنش هستند.

به طور خلاصه سیستم پرداخت الکترونیکی فعلی متعلق به بانک‌ها، انجمن‌های کارت (مانند ویزا) هزینه‌های زیادی را دریافت می‌کنند. (ویزا به تنهایی بیش از ۱۳ میلیارد دلار درآمد در سال ۲۰۱۵ ایجاد کرد.) دور زدن این بازیکنان مطمئناً یک عامل انگیزشی برای ایجاد بیت کوین بود. در فوریه ۲۰۰۹، ساتوشی در یک انجمن آنلاین متمرکز بر همتا به همتا نوشت:

«مشکل ریشه ای ارزهای معمولی تمام اعتمادی است که برای کارکرد آن لازم است. باید به بانک مرکزی اعتماد کرد تا ارز را تحقیر نکند، اما تاریخچه ارزهای فیات پر از نقض این اعتماد است. باید به بانک‌ها اعتماد کرد که پول ما را نگه می‌دارند و آن‌ها را به صورت الکترونیکی منتقل می‌کنند، اما آن‌ها آن را در موج‌های حباب‌های اعتباری با ذخایر کوچکی قرض می‌دهند.»

علاوه بر پرداخت هزینه های سربار، اتکا به سیستم های پرداخت الکترونیکی سنتی پیامدهای عمده دیگری نیز دارد. این پیامدها ما را ملزم می کند که یک گام به عقب برداریم و به نحوه عملکرد سیستم مالی گسترده تر و نقشی که دولت در کنترل عرضه پول ایفا می کند فکر کنیم.

سیستم پرداخت بیت کوین چگونه کار می کند؟

پرداخت بیت کوین به سادگی ارسال ایمیل است. برای تکمیل یک تراکنش، بیت‌کوین‌ها را از کیف پول دیجیتال خود، که هنگام خرید ارز در صرافی ارز دیجیتال به دست می‌آورید، با استفاده از یک اپلیکیشن یا وب‌سایت به کیف پول شخص دیگری منتقل می‌کنید. این فرآیند شامل ارسال آدرس کیف پول منحصر به فرد گیرنده و مقدار بیت کوینی است که می خواهد ارسال کنید می باشد.

پرداخت‌های بیت‌کوین به آدرس‌های کیف پول تکیه می‌کنند، که شناسه‌های دیجیتالی منحصربه‌فردی هستند که تراکنش‌های ایمن و شفاف را بین کاربران امکان‌پذیر می‌کنند. هنگامی که پرداخت را آغاز می کنید، تراکنش به کل شبکه بیت کوین پخش می شود.

سپس این تراکنش‌ها توسط شبکه‌ای از افراد عادی که نرم‌افزار تخصصی را روی رایانه‌های خود اجرا می‌کنند، پردازش و تأیید می‌شوند. این رویکرد غیرمتمرکز برای اعتبارسنجی تراکنش ها تضمین می کند که شبکه بیت کوین ایمن، شفاف و قابل اعتماد برای همه کاربران باقی می ماند.

نحوه استفاده از بیت کوین چگونه است؟

شما می توانید آن را بخرید، بفروشید و از آن برای خرید کالا و خدمات در هر کجا که پذیرفته شد استفاده کنید. لازم نیست کل بیت کوین را خرج کنید. می توانید آن تقسیم کنید. پرداخت‌های بیت‌کوین دقیقاً جریان اصلی نیستند، اما نام‌های بزرگی مانند مایکروسافت، Express VPN و ویکی‌پدیا پرداخت‌های بیت‌کوین را انجام می‌دهند.

بسیاری از مردم به سادگی در بیت کوین سرمایه گذاری می کنند به این امید که ارزش آن افزایش یابد. بیت کوین در نوامبر سال ۲۰۲۱ تقریباً به ۶۹۰۰۰ دلار رسید، اما بعداً ۷۰ درصد ارزش آن کاهش یافت. در زمان نگارش این مقاله در مارس ۲۰۲۳، یک بیت کوین حدود ۲۸۰۰۰ دلار آمریکا ارزش داشت. ارزش این ارز دیجیتال امروز به نوسانات خود ادامه می‌دهد و برخی از چهره‌های صنعت استدلال می‌کنند که ارزش بیت‌کوین می‌تواند در دو سال آینده بسیار پایین‌تر از اوج خود باقی بماند.

این نوع نوسانات بازار، نظر تنظیم کننده ها را برانگیخته است. دولت فدرال از طریق وب‌سایت Moneysmart خود اشاره می‌کند که کریپتو در اکثر موارد به عنوان یک محصول مالی در نظر گرفته نمی‌شود و بنابراین پلتفرم رمزنگاری شما ممکن است توسط رگولاتور شرکتی، کمیسیون اوراق بهادار و سرمایه‌گذاری استرالیا (ASIC) تنظیم نشود.

همانطور که Moneysmart می گوید: “وقتی یک ارز رمزنگاری شده با شکست مواجه می شود، سرمایه گذاران به احتمال زیاد تمام پولی را که قرار داده اند از دست خواهند داد.” دولت فدرال در حال برنامه‌ریزی برای بررسی ارزهای دیجیتال است که حمایت بیشتری از مصرف‌کنندگان ارائه می‌کند و در عین حال اطمینان حاصل می‌کند که سرمایه‌گذاری سرکوب نمی‌شود.

چرا بیت کوین با ارزش است؟

ارزش بیت کوین به همان روشی که ارزش ارز مشخص می شود بستگی دارد. این ارزش های متکی به شش ویژگی پول می باشند که به ترتیب عبارتند از: دوام، قابلیت حمل، تقسیم پذیری، قابلیت تعویض، کمیاب بودن و قابل قبول بودن.

دوام – بیت کوین را نمی توان از بین برد. تا زمانی که بلاک چین حتی بر روی یک رایانه نیز حفظ شود، بیت کوین وجود دارد. از زمان آغاز به کار، زمان کار شبکه ۹۹.۹۹٪ قابل توجه بوده است و بیش از ۳۲۰۰ روز بدون قطعی سپری شده است. برای مقایسه، سیستم انتقال پول فدرال رزرو در فوریه ۲۰۲۱ برای چند ساعت آفلاین شد.

قابلیت حمل – بیت کوین را می توان در عرض چند ثانیه به هر جایی که اتصال اینترنتی وجود دارد با تسویه نهایی احتمالی در عرض یک ساعت ارسال کرد. یک کاربر بیت کوین که کلید خصوصی خود را حفظ کرده است به معنای واقعی کلمه بیت کوین خود را هر کجا که می رود با خود حمل می کند.

تقسیم پذیری – یک بیت کوین منفرد از ۱۰۰ میلیون واحد کوچکتر به نام ساتوشی تشکیل شده است.

قابلیت تعویض – بیت کوین ها همه یکسان هستند. هیچ سکه ای با ارزش تر از سکه بعدی نیست. برخلاف طلا یا ارز کاغذی، جعل غیرممکن است

کمیاب – بیت کوین اولین شیء کمیاب است. تنها ۲۱ میلیون بیت کوین وجود خواهد داشت. هر کسی می‌تواند کد پروتکل را برای تأیید این محدودیت بررسی کند. اکثریت قریب به اتفاق گره ها، مجریان قوانین بیت کوین، باید بر خلاف منافع اقتصادی خود عمل کنند تا محدودیت تغییر کند.

مقبولیت – در حالی که تخمین‌ها برای تعداد دارندگان بیت‌کوین متفاوت است، برخی از پذیرش‌ها به ۱۱۴ میلیون نفر می‌رسد. این تعداد هر روز افزایش می‌یابد که دانش پروتکل گسترش می‌یابد و خرید، خرج کردن و ذخیره بیت‌کوین آسان‌تر می‌شود.

بیت کوین سختی طلا را با قابلیت حمل و تعویض فیات ترکیب می کند و برای عصر دیجیتال ساخته شده است. عرضه آن به شدت توسط کد آن تنظیم می شود و توسط کسانی که از آن استفاده می کنند اجرا می شود. بیت کوین را می توان در عرض چند ثانیه به هر نقطه از جهان ارسال کرد بدون اینکه متحمل هزینه های گزافی شود که اغلب در سیستم مالی سنتی هزینه می شود.

ما معتقدیم که بیت کوین در مقایسه با هر پول دیگری که تا به حال ایجاد شده است برتر است. بیت کوین قابل کپی نیست. زیرا کد آن برای همه رایگان است تا آن‌طور که می‌خواهند ببینند و از آن استفاده کنند، اما ویژگی‌های شبکه فراتر از برنامه‌نویسی خالص است. بیت کوین در بیش از یک دهه از عمر خود ثابت کرده است که غیرمتمرکز و در برابر هر گونه جعلی مقاوم است.

مزایای بیت کوین:

 1. محافظت در برابر کلاه برداری: بیت کوین ها ارزهای دیجیتالی هستند و از الگوریتم و پروتکل های رمزنگاری استفاده می کنند. این امر جعل آنها را غیرممکن می کند.
 1. کاهش احتمال سرقت هویت: تراکنش های بیت کوین کاملاً ناشناس هستند. تراکنش‌های بیت کوین به اطلاعات شخصی یا اطلاعات حساسی از فرستنده یا گیرنده نیاز ندارند. این به جلوگیری از سرقت هویت کمک می کند. کارت‌های اعتباری یا کارت‌های نقدی از مکانیزم کششی استفاده می‌کنند که در آن اعتبار شما را درخواست می‌کنند و پرداخت را آغاز می‌کنند و سپس مبلغی را از حساب شما بیرون می‌آورند. بیت کوین ها از مکانیزم فشاری استفاده می کنند که در آن شما پرداخت را آغاز می کنید و می توانید هر مبلغی را به گیرنده ارسال کنید.
 1. تسویه حساب فوری: بیت کوین شخص ثالثی را برای تسهیل تراکنش ها درگیر نمی کند. وجوه بلافاصله تسویه می شود و پس از شروع نمی توان آن را به حالت تعلیق درآورد یا آن را بازپرداخت کرد.
 1. انتقال مستقیم: معاملات مستقیماً بین کاربرانی که فرستنده و گیرنده هستند انجام می شود. هیچ شخص ثالثی در آنجا دخیل نیست. بنابراین، هزینه های مربوط به دخالت یک واسطه را حذف می کند.
 1. نقدینگی بیشتر: بیت کوین در مقایسه با سایر ارزهای دیجیتالی برای تبدیل به سایر ارزهای دنیای واقعی، بیشتر ارزش خود را حفظ می کند در حالی که سایر ارزهای دیجیتال ارزش خود را از دست می دهند.
 1. معاملات بین المللی: بیت کوین ساده ترین روش برای شروع یک تراکنش بین المللی است. هیچ هزینه اضافی دریافت نمی کند و بلافاصله به گیرنده تسویه می شود.
 1. مستقل: هیچ مقام سیاسی یا حاکمیتی بیت کوین را تنظیم نمی کند. نفوذ سیاسی ندارد. نه دولت و نه هیچ مقامی نمی توانند آن را مسدود یا تصرف کنند.
 1. امنیت: بیت کوین امنیت بسیار قوی دارد و تقلب یا کلاهبرداری در شبکه پرداخت بیت کوین غیرممکن است. تنها ۲۱ میلیون بیت کوین وجود که ارزش بیت کوین را به وعده ای بلندمدت در برابر سایر ارزهای دنیای واقعی تبدیل می کند.
 1. بلاک چین: تراکنش های بیت کوین به لطف بلاک چین، دستکاری نشده اند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *