کیف پول ارزدیجیتال چیست و چگونه کار می کند-نکست پرداخت

آنچه در این مطلب می خوانید

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

کیف پول ارز دیجیتال یا (Crypto Currency Wallet) یا کریپتو والت که به آن کیف پول رمزنگاری شده نیز گفته می شود در نسخه های نرم افزار یا سخت افزاری موجود است و کاربران را قادر می سازد تا ارزهای رمزنگاری شده خود را در آن ذخیره و استفاده کنند. ارز دیجیتال ملموس نیست که کاربر آن را لمس کند و مانند پول کاغذی نیاز به کیف پول فیزیکی  ندارد، بلکه در بلاک چین رقرار دارد. کاربران و سازمان ها نیازمند داشتن اطلاعات لازم در مورد میزان مالکیت و دارایی‌های رمزنگاری خود می باشند، دقیقا مانند حساب بانکی که موجودی بانکی را فراهم می‌کند. کیف پول ارزدیجیتال راهی را برای کاربران فراهم می کند تا موجودی حساب خود را تأیید کنند و میزان ارز دیجیتالی که در اختیار دارند را مشاهده نمایند. همچنین آنها را قادر به ارسال و دریافت تراکنش های ارز دیجیتال می کند. چیزی شبیه به نحوه انجام تراکنش‌های یک حساب بانکی سنتی است. برای بسیاری از کاربران، کیف پول کریپتو روشی مهم برای مدیریت موجودی ارزهای دیجیتال است.

 کیف پول ارز دیجیتال (رمزارز)  چگونه کار می‌کند؟

افراد با استفاده از یک کیف پول معمولی و فیزیکی می توانند ارز فیات یا کارت های بانکی و اعتباری خود را نگه دارند که امکان دسترسی به پول را برایشان ممکن می کند. کیف پول ارزدیجیتال رمز ارزها را در خود نگه نمی دارد، بلکه دارای اعتبار لازم که در قالب کلیدهای خصوصی است برای دسترسی به یک ارز دیجیتال معین در بلاک چین است. در سیستم بانکداری سنتی، کاربران از طریق شماره حساب می توانند حساب های بانکی خود را دریافت کنند. در بلاک چین ارز دیجیتال، کلید عمومی همان مفهوم اولیه شماره حساب بانکی را دارد. داشتن یک شماره حساب بانکی یا یک کلید عمومی برای انجام یک تراکنش کامل با یک حساب کافی نیست.

بلاک چین با یک مدل زیرساخت کلید عمومی برای رمزنگاری کار می کند. کلید عمومی و خصوصی توسط کاربرانی که ارزهای دیجیتالی دارند شناخته می شود. برای دسترسی و انتقال ارز دیجیتال کلید عمومی و خصوصی مورد نیاز است. همانطور که کاربران برای دسترسی به حساب بانکی با کارت بانکی نیاز به یک شماره شناسایی شخصی و خصوصی دارند، برای دسترسی به دارایی های خود در بلاک چین نیز به یک کلید خصوصی نیازمندند. کیف پول‌های کریپتو، کلید خصوصی و اطلاعات کاربر را نگه می‌دارند. در حالی که کلیدهای عمومی روی بلاک چین قرار دارند. با ترکیب کلیدهای عمومی و خصوصی، یک کیف پول رمزنگاری می‌تواند عملیات ایمن را برای اعتبارسنجی موجودی و ارسال یا دریافت تراکنش‌های ارز دیجیتال فعال کند.

اجزای اصلی کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

کیف پول ارزدیجیتال از مولفه های مختلفی مانند کلید خصوصی، کلید عمومی، عبارت بازیابی، آدرس کیف پول، نرم افزار و برنامه کیف پول و رمزعبور باشد که در ادامه هر یک به طور کامل توضیح داده شده اند.

کلید خصوصی (Private Key)

کلید خصوصی شامل رشته ای از کاراکترهای تصادفی تولید شده است که به عنوان جزء اصلی کیف پول ارزهای دیجیتال عمل می کند. کلید خصوصی در واقع یک کد مخفی است که امکان دسترسی به وجوه ذخیره شده در کیف پول را فراهم می کند. این کلید برای امضای معاملات بسیار مهم است و باید امن و محرمانه نگه داشته شود.

کلید عمومی (Public Key)

کلید عمومی یکی از آیدی های منحصر به فرد کیف پول ارزدیجیتال است و از کلید خصوصی با استفاده از الگوریتم های رمزنگاری مشتق شده است. از این کلید برای دریافت وجوه استفاده می شود و برخلاف کلید خصوصی، کلید عمومی را می توان آزادانه با دیگران به اشتراک گذاشت.

آدرس کیف پول (Wallet Address)

آدرس کیف پول نمایشی از کلید عمومی در یک قالب خاص است و معمولا به صورت رشته ای از حروف الفبا نشان داده می شود. آدرس کیف پول شناسه ای برای دریافت وجوه است. اگر شخصی قصد ارسال ارزدیجیتال برای شما را داشته باشد، از آدرس کیف پول به عنوان مقصد استفاده می کند.

عبارت بازیابی (Seed Phrase)

عبارت بازیابی مجموعه ای از ۱۲ تا ۲۴ کلمه است که می تواند برای بازیابی کیف پول ارز دیجیتال استفاده شود. این عبارت هنگام ایجاد یک کیف پول جدید ایجاد می شود و در صورت گم شدن، آسیب دیدن یا غیرقابل دسترسی بودن کیف پول به عنوان یک نسخه پشتیبان عمل می کند. ایمن و خصوصی نگه داشتن عبارت بازیابی بسیار مهم است.

نرم افزار و اپلیکیشن کیف پول

کیف پول های ارز دیجیتال اغلب به عنوان نرم‌افزار یا برنامه های تلفن همراه پیاده‌سازی می‌شوند که اجازه مدیریت وجوه را به کاربران می دهد و می توانند تاریخچه تراکنش‌های خود را مشاهده کنند. همچنین می توانند ارزهای دیجیتال را ارسال و دریافت کنند و با بلاک چین تعامل داشته باشند. نرم افزار کیف پول می تواند از نظر ویژگی ها، رابط کاربری و ارزهای دیجیتال پشتیبانی شده متفاوت باشد.

رمزگذاری و ویژگی های امنیتی

کیف پول های رمزنگاری اغلب از تکنیک های رمزگذاری برای محافظت از کلیدهای خصوصی و سایر داده های حساس ذخیره شده در کیف پول استفاده می کنند. سایر ویژگی‌های امنیتی ممکن شامل احراز هویت دو مرحله‌ای، احراز هویت بیومتریک، ادغام کیف پول سخت‌افزاری و عملکرد چند امضایی است.

اهمیت استفاده از والت ارز دیجیتال

خوب شاید بخواهید بدانید چرا کیف پول ارز دیجیتال مهم است؟ طبق توضیحاتی که در مقاله ارز دیجیتال چیست بیان کردیم، گفتیم ارز دیجیتال را می توان همانند هر نوع ارز دیگری برای تراکنش های مختلف انباشته و استفاده کرد. همانطور که حساب های بانکی برای ارزهای فیات حیاتی هستند، کیف پول‌های رمزنگاری نیز نقشی مهمی در مفید بودن و فعال کردن دارایی‌های رمزنگاری و ارزهای دیجیتال برای افراد و سازمان‌ها ایفا می‌کنند. برخی از کاربردهای مهم و کمک کننده کیف پول های ارزدیجیتال در ادامه اشاره شده است:

 • مدیریت ارزهای دیجیتال: کاربران از طریق کیف پول های کریپتو می توانند موجودی دارایی های رز دیجیتال خود را نظارت کنند.
 • معاملات: یکی از ویژگی‌های مهم کیف پول‌های رمزنگاری امکان ارسال و دریافت پرداخت‌های ارز دیجیتال است.
 • اتصال به برنامه های غیرمتمرکز (dApps) : کیف پول ارز دیجیتال باید با برنامه های غیرمتمرکز ۰ اتصال و تعامل اشته باشد.
 • هویت نام کاربری: تمام ارزهای دیجیتال روی یک بلاک چین ذخیره می شوند. کیف پول ارزدیجیتال تراکنش‌هایی را با نام کاربری فعال می‌کند که می‌تواند با یک آدرس کلید عمومی در یک بلاک چین مرتبط شود.
 • مدیریت کلیدی: ارز دیجیتال از لحاظ کاربردی به عنوان یک آدرس کلید عمومی در بلاک چین وجود دارد. کیف پول ارزدیجیتال به کاربران کمک می کند تا کلیدهای رمزگذاری شده خصوصی که برای دسترسی به یک آدرس داده شده است را مدیریت کنند و یک تراکنش را فعال نمایند.

مقایسه انواع کیف پول ارز دیجیتال از نظر سرد و گرم

انواع کریپتو والتها-نکست پرداخت

کاربران کیف پول ارزدیجیتال علاوه بر انتخاب فروشنده و سرویس دهنده آن نوع رویکرد استقرار آن را نیز انتخاب می کنند. کیف پول های ارزدیجیتال از لجاظ عملکرد و کاربرد به دو دست اصلی گرم و سرد تقسیم می شوند. کیف پول های گرم که به آن (Hot Wallet) گفته می شود معمولا همیشه روشن و به اینترنت متصل هستند، در حالی که کیف پول های سرد (Cold Wallet) که به عنوان ذخیره سازی سرد نیز شناخته می شوند، معمولا آفلاین هستند.

کیف پول های گرم

کیف پول های گرم که به آن کیف پول های نرم افزاری  هم گفته می شود به سه دسته اصلی کیف پول های تحت وب، دسکتاپ و موبایل تقسیم می شوند. کیف پول کوینومی در هر سه نسخه تحت وب، موبایل و دسکتاپ موجود است.

کیف پول های تحت وب یا آنلاین (Web Wallets)

کیف پول های آنلاین یا تحت وب، رایج ترین و پرکاربردترین شکل کیف پول های کریپتوکارنسی در خدمات آنلاین می باشند. سرویس های آنلاین مانند صرافی های آنلاین خرید و فروش ارزدیجیتال با استفاده از این کیف پول ها، کلیدهای عمومی و خصوصی کاربر را نگه می دارند. به عبارتی کاربران با ورود به صرافی های آنلاین به کیف پول دسترسی پیدا می کنند.  کیف پول های کوین بیس (Coin Base) نمونه هایی از کیف پول های تحت وب می باشند.

کیف پول های دسکتاپ  یا کامپیوتر (Desktop Wallet)

کیف پول های رومیزی یا دسکتاپ، کلیدهای رمزنگاری در یک برنامه کاربردی در سیستم دسکتاپ کاربر ذخیره می شوند. در ادامه برخی از کیف پول های دسکتاپ آمده اند:

 • اکسودوس (Exodus): این کیف پول هم در نسخه دسکتاپ و هم در نسخه موبایل ارائه می شود و با کیف پول های سخت افزاری نیز قابل ادغام شدن می باشد.
 • جکس لیبرتی (Jaxx Liberty))
 • آرموری (Armory)
 • کوپی (Copay)

کیف پول های موبایل (Mobile Wallets)

در این مدل از کیف پول ها از طریق یک اپلیکیشن موبایل کلیدهای عمومی و خصوصی کاربر برای دسترسی و استفاده از ارز دیجیتال ذخیره می شوند.  کیف پول های کوینومی (Coinomi)، مای سلیوم (Mycelium)، تراست والت (Trust wallet)  نمونه هایی از این کیف پول می باشند. کیف پول تراست والت یکی از گزینه های محبوب کیف پول های موبایلی است که از توکن های غیرقابل تعویض نیز پشتیبانی می کند. متامسک (MetaMesk) یک برنامه تلفن همراه و همچنین یک کیف پول رمزنگاری تحت دسکتاپ ارائه می دهد که به عنوان یک افزونه در مرورگر فایرفاکس کار می کند.

کیف پول های سرد

کیف پول های سرد به دو دسته اصلی کیف پول سخت افزاری و کاغذی تقسیم می شوند.

کیف پول های کاغذی Paper Wallet

کیف پول کاغذی نمونه ای دیگر از کیف پول سرد می باشد که در آن کاربر اطلاعات کلید عمومی و خصوصی را روی یک تکه کاغذ یادداشت می کند.  هیچ محدودیتی برای کاربران در استفاده و انتخاب نوع کیف پول ارزدیجیتال وجود ندارد. برخی از نمونه کیف پول های کاغذی برای کاربران شامل هر نوع کاغذ، نوت بوک، وایت برد یا هر سطحی که کاربر بتواند در آن یک سری اعداد را بنویسد می باشد.

از آنجایی که این نوع کیف پول سرد فقط یک تکه کاغذ است در برابر هکرها در امان است. اما کاغذ می‌تواند گم، دزدیده، پاره یا با خیس شدن ناخوانا شود. از این رو این مدل از کیف پول سرد اصلا ایده آل نیست.

کیف پول های سخت افزاری

کیف پول های سخت افزاری، یک کیف پول رمزنگاری مبتنی بر سخت افزار می باشند. کلید خصوصی ارز دیجیتال کاربر در یک رسانه فیزیکی که معمولا یک درایو USB است ذخیره می شود. از آنجایی که این دستگاه همیشه متصل نیست، ایمن است. این کیف پول هنگامی که کاربر کلید را بیرون می کشد نوعی انزوا را تضمین می کند. کیف پول‌های سخت‌افزاری در مقایسه با کیف‌پول‌های کاغذی یک لایه امنیتی اضافی دارند که از کاربران می‌خواهند برای دسترسی به محتوای دستگاه یک پین وارد کنند. اگرچه این پین ها یک لایه حفاظتی بیشتر ارائه می دهند اما با فراموش کردن پین، دسترسی به سکه های خود را از دست خواهید داد. از این رو برای استفاده از چنین کیف پولی باید دانش فنی داشته باشید.

ایده پشت کیف پول‌های سخت‌افزاری جدا کردن کلیدهای خصوصی از فضای ذخیره‌سازی آنلاین مانند رایانه یا تلفن هوشمند است که در برابر هک آسیب‌پذیر هستند. ذخیره کردن کلیدهای خصوصی به صورت آفلاین از این امر جلوگیری می کند، زیرا هکرها برای دسترسی به کلیدهای خصوصی کاربر باید کیف پول سخت افزاری ارزهای دیجیتال را به صورت فیزیکی سرقت کنند. کیف پول های لجر (Ledger)  که خود به صورت Nano S  و Nano X می باشند و ترزور (Trezor) مانند Premium Trezor Model T یا همان کیف پول ترزور مدل تی، نمونه هایی از کیف پول های سخت افزاری می باشند.

SecuX دارای مجموعه ای رو به رشد از کیف پول های سخت افزاری از جمله دستگاه های V20، W20 و W10 است. محصول اولیه SafePal نیز کیف پول سخت افزاری S1 این شرکت است که گزینه ای کم هزینه است.

مقایسه انواع کیف پول ارز دیجیتال از جنبه حضانتی و غیرحضانتی

برخی از انواع کیف پول های ارزدیجیتال به دو گروه حضانتی (Custodial) و غیرحضانتی (Non-Custodial) تقسیم می شوند. کنترل، تفاوت اصلی بین این دو کیف ارزدیجیتال است. کیف پول های حضانتی نوعی کیف پول ارزدیجیتال می باشند که در آن حضانت یا به عبارتی کنترل و عملیات کیف پول توسط شخص ثالث مدیریت می‌شود. آن شخص ثالث معمولا صرافی ارزهای دیجیتال می باشند.  صرافی های ارزدیجیتال جایی است که کاربران توکن‌های ارز دیجیتال و سایر دارایی‌های رمزنگاری را خریداری می کنند یا می‌فروشند.

کیف پول حضانتی یک رمپ آسان برای نگهداری دارایی های رمزنگاری شده در اختیار کاربران قرار می دهد و مستقیما توسط صرافی ارائه می شود. بلاک چین دات کام، بایننس کاستدی (Binance Custody)، بیتگو (Bit Go) و فری ولت (Free Wallet) نمونه هایی از کیف پول حضانتی و کاستدی می باشند. کیف پول‌های غیر حضانتی، کیف‌پول‌های رمزنگاری هستند که حضانت در اختیار فردی است که کلیدهای خصوصی دارایی‌های رمزنگاری شده در بلاک چین را در اختیار دارد و مسئولیت حفظ آنها را بر عهده دارد. کیف پول های غیرحضانتی شامل کیف پول های کاغذی و نرم افزاری است که توسط کاربران مدیریت می شوند. تراست ولت (Traust Wallet)، متامسک (Metamask)، ترزور (Trezor)، اکسودوس (Exodus) و لجر (Ledger) چند نمونه از کیف پول های غیرکاستدی(غیرحضانتی) می باشند.

مزایا و معایب کیف پول های ارز دیجیتال

کیف پول های ارزدیجیتال بسته به نوع آن می توانند مزیت و معایبی به همراه داشته باشند. یکی از مهمترین مزیت های اصلی کیف پول‌های رمزنگاری این است که افراد و موسسات می توانند در آن دارایی‌های رمزنگاری شده خود را نگه دارند و در اقتصاد وب ۳.۰ شرکت کنند. به عبارتی، مالکیت و کنترل مستقیم دارایی‌های کریپتو بدون کیف پول‌های رمزنگاری دشوار است.

با اینکه کیف پول های ارزدیجیتال برای وب ۳.۰ و ارزهای دیجیتال بسیار مهم هستند اما برخی از کیف‌پول‌های حضانتی و غیرحضانتی خطراتی ریسک هایی به همراه دارند. بزرگترین ریسک آنها احتمال سرقت، کلاهبرداری یا حمله سایبری است.

مزایای کیف پول های غیرحضانتی

 • امکان کنترل و نگهداری مستقیم دارایی های مرزنگاری را به کابران می دهد.
 • فراهم نمودن دسترسی مستقیم و سریع
 • مقاوم نمودن تراکنش ها در برابر سانسور یا کنترل توسط طرف های خارجی

معایب کیف پول های غیرحضانتی

 • این نوع کیف پول ها پیچیدگی هایی دارند که کاربران باید یاد بگیرند و درک کنند.
 • احتمال خطای کاربر وجود دارد که مسئولیت آن فقط با کاربر است.

مزایای کیف پول حضانتی

 • به صورت یکپارچه در سرویس وجود دارد که باعث دسترسی آسان می شود.
 • تبدیل ارز فیات توسط این کیف پولها آسانتر است و توسط یک ارائه دهنده مدیریت می شود.

معایب کیف پول حضانتی

 • عدم کنترل کامل کاربر
 • خطر سانسور و مسدود شدن معاملات
 • خطر ورشکستگی یا تقلب در طرف ارائه دهنده که می تواند منجر به ضرر و زیان شود.
 • اگر کیف پول حضانتی مورد حملات سایبری قرار گیرد، خطر زنجیره تامین وجود دارد.

چطور بهترین کیف پول ارزدیجیتال را انتخاب کنیم؟

معمولا اولین انتخاب کاربران یک کیف پول رمزنگاری آنلاین از طریق صرافی های خرید و فروش ارزدیجیتال است. اگرچه این روش ساده ترین راه برای انتخاب کیف پول کریپتوکارنسی است، اما لزوما بهترین انتخاب برای همه کاربران نیست. برای انتخاب بهترین کیف پول رمزنگاری بهتر است موارد زیر را در نظر بگیرید:

کیف پول سرد در مقابل کیف پول گرم

کیف پول سخت‌افزاری یک مدل منقطع برای دسترسی کاربران به ارزهای دیجیتال ارائه می‌کند. این کیف پول برای افرادی که ریسک گریز می باشند، نگران احتمال هک شدن یک سرویس آنلاین، دسکتاپ یا اپلیکیشن موبایل یا قربانی شدن توسط حملات سایبری هستند، انتخاب مناسبی است. یکی از چالش های کیف پول سخت افزاری این است آفلاین بودن آن است. به عبارتی همیشه به اینترنت متصل نیست و به راحتی با خدمات آنلاین قابل دسترسی نمی باشد و استفاده از آن کمی دشوارتر است.

امنیت

برای کیف پول های گرم ارزدیجیتال، امنیت در اولویت قرار دارد. کاربر باید یک کیف پول رمزنگاری با قابلیت هایی مانند احراز هویت قوی، از جمله احراز هویت چند عاملی را انتخاب نماید. همچنین اقدامات امنیتی معقولی برای محافظت از کلیدهای ارز دیجیتال شما در نظر گرفته است.

پشتیبانی از بلاک چین

کاربرانی که به دنبال استفاده از یک ارز دیجیتال خاص هستند باید مطمئن شوند که کیف پول رمزنگاری انتخاب شده از خدمات مورد نظر پشتیبانی می کند و فناوری های لازم را دارد. برخی از کیف پول ها ممکن است تنها تعداد انگشت شماری از پروژه های رمزنگاری را پشتیبانی کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است از صدها پروژه رمزنگاری پشتیبانی کنند. به عنوان مثال، اگر می خواهید کاردانو (ADA) بخرید، مطمئن شوید که کیف پول شما از این ارز دیجیتال حمایت می کند یا نه.

یکپارچه سازی و دسترسی

بهتر است کاربران قبل از استفاده از کیف پول ارزدیجیتال به خوبی بررسی کنند که آیا کیف پول موردنظر با فناوری های صرافی ارزدیجیتال یکپارچه است و به خوبی پشتیبانی می شود یا نه.

محبوبیت کیف پول

برای انتخاب کیف پول متناسب با نیازها و خواسته های خود باید زمان و تلاش زیادی صرف کنید. اگر تازه‌کار هستید و به دنبال کیف پول ارزدیجیتال هستید، بهترین کار این است که محبوبیت کیف پول را بررسی کنید. برای این کار می توانید میزان به رسمیت شناخته شدن آن کیف پول در سطح جهانی، صلاحیت ها و جوایز آن توجه کنید. ببینید سازنده های آن چقدر اعتبار سازنده دارند.

کارمزد

هنگام انتخاب کیف پول رمزنگاری بهتر است بدانید کیف پول های گرم کارمزدی را بابت هزینه تراکنش دریافت می کنند. در نهایت می توان گفت که بهترین کیف پول ارزدیجیتال وجود ندارد. زیرا هر یک از انواع کیف پول های ارزدیجیتال نقاط قوت و ضعف خاص خودش را دارد. بسیاری از کاربران چندین کیف پول را به صورت موازی انتخاب می‌کنند که در نهایت منجر به توزیع امن‌تر اموال می شود.

ارث بری ارزهای دیجیتال و کیف پول های رمزنگاری شده

هنگامی که شخصی می میرد، هر ارز دیجیتالی که او در اختیار دارد به عنوان یک دارایی تلقی می شود. ارزهای دیجیتال قبل از اینکه به ذینفعان برسند، مانند سایر دارایی‌ها، از طریق محاکمه بررسی می شوند. ارز رمزنگاری شده باید در طرح املاک ذکر شود و در صورت فوت مالک می تواند به ذینفعان نامگذاری شده منتقل شود.

اما افراد برای باز کردن و دسترسی، به کلید خصوصی کیف پول ارز دیجیتال نیاز دارند. اگر متوفی جزئیات کلید خصوصی خود را فاش نکرده باشد، دسترسی به ارز دیجیتال تقریبا غیرممکن خواهد بود. اگر کیف پول های کریپتو در وصیت نامه یا تراست ذکر نشده باشند، ممکن است هرگز پیدا نشوند. مواردی که نشان دهنده قابل ارث بردن  ارزهای دیجیتال می باشند در ادامه آمده اند:

ارائه نمودن رمزعبور کیف پول ارزدیجیتال

این دستورالعمل ها می تواند در وصیت نامه گنجانده شود، نوشته شود یا شفاهی به ذینفعان داده شود. البته خطرات امنیتی از جمله سرقت وجود دارد. از این رو بهتر است یک عکس فوری از تمام حساب‌های دیجیتال گرفته و آن را به یک برنامه امن انتقال دهید.

انتقال ارزدیجیتال به یک صرافی

صرافی‌هایی مانند کوین‌بیس، صندوقی شبیه به صندوق امانات برای ذخیره کلید خصوصی ارائه می‌کنند.

باز کردن یک حساب مشترک

صرافی‌ها همچنین حساب‌های مشترکی را برای اطمینان از انتقال روان ارزهای دیجیتال ارثی به وارثان ارائه می‌دهند.

ایجاد یک ذینفع با صرافی

صرافی حساب‌ها را پس از فوت مالک بررسی کرده تا مطمئن شوند که ذینفعان دارایی‌ها را طبق تعیین مالک قبلی به ارث می‌برند.

بازکردن یک حساب تراست

حساب‌های تراست از وثیقه اجتناب می‌کنند و مشخص می‌کنند که چگونه ذینفعان باید دارایی‌ها، از جمله ارزهای دیجیتال را به ارث ببرند. دستورالعمل های لازم را برای نحوه دسترسی به کیف پول ارزدیجیتال در تراست وارد کنید.

در طی فرآیند طلاق، طرفین باید ارزهای دیجیتال را به عنوان دارایی ذکر کنند نه درآمد.  ارزش کریپتوکارنسی بر اساس نرخ های فعلی مبادله متفاوت است و می تواند به طور چشمگیری نوسان داشته باشد، که باید هنگام تعیین ارزش در نظر گرفته شود. تقسیم دارایی در طول طلاق بر اساس ایالت متفاوت است و معمولا تقسیم ارز دیجیتال شبیه به تقسیم هر دارایی دیگر بین طرفین است.

نحوه گرفتن کیف پول ارزدیجیتال چطور است؟

گرفتن یک کیف پول ارز دیجیتال کار سختی نیست. برخی از صرافی‌های ارز دیجیتال، مانند کوین بیس (Coinbase) و جمینی (Gmini) یک کیف پول ارز دیجیتال آنلاین ارائه می‌دهند. اگر به دنبال خرید یک کیف پول سرد هستید می‌توانید آن را مستقیما از فروشگاه های آنلاین مانند دیجی کالا یا حتی در Amazon.com خریداری کنید. اگر قصد خرید کیف پول سرد از سایت های خارجی مانند آمازون را دارید خواهید دید قیمت کیف پول سخت افزاری Ledger Nano S نزدیک به ۶۰ دلار و کیف پول سخت افزاری Trezor Model T را با قیمت ۲۵۰ دلار می باشد.

آیا انواع کیف پول ارزهای دیجیتال امن هستند؟

 امنیت کیف پول های ارزدیجیتال بسیار مهم است. زیرا ارزهای دیجیتال اهداف با ارزشی برای هکرها هستند. برخی از اقدامات امنیتی مانند انتخاب رمز عبور قوی برای رمزگذاری کیف پول، استفاده از احراز هویت دو مرحله ای برای مبادلات، و ذخیره مقادیر زیاد ارزدیجیتال در حالت آفلاین می باشد. بدافزارهای پنهان زیادی بوده اند که به عنوان کیف پول وجود داشته اند بنابراین قبل از استفاده کیف پول های ارزدیجیتال، به خوبی تحقیق کنید.

عبارت بازیابی

بسیاری از کیف‌پول‌های مدرن یک عبارت بازیابی دوازده کلمه‌ای تولید می‌کنند. این عبارات می توانند شامل«نمونه پیراهن محافظ جاده پذیرش اتاق خواب فرودگاه…» باشند که رندومی هستند اما توسط کیف پول شما ایجاد و به کلیدهای شما مرتبط می‌شود. در صورت گم شدن یا آسیب دیدن کیف پول می توانید از این عبارت استفاده کنید. این کلمات باید با دقت در مکانی امن ذخیره شوند زیرا هر کسی که آنها را پیدا کند می تواند به ارز دیجیتال شما دسترسی پیدا کند.

صرافی های ارزهای دیجیتال

صرافی‌های ارزهای دیجیتال شروع به ارائه ذخیره‌سازی کلید حضانتی برای کاربران خود کرده‌اند. با این حال، شما باید با احتیاط از این سرویس استفاده کنید. صرافی‌های ارزهای دیجیتال هدف های ارزشمند مجرمان سایبری هستند. بهتر است بدانید که با هک شدن یا ازکار افتادن صرافی های ارزدیجیتال ممکن است ارزد دیجیتال خود را ازدست بدهید. به عنوان مثال، Coinbase، یک صرافی محبوب، در گزارش سه ماهه خود به کمیسیون بورس و اوراق بهادار در می ۲۰۲۲ اعلام کرد که:

بسیاری از دارایی‌های رمزنگاری شده حضانتی به صورت دارایی های یک بانک ورشکسته در نظر گرفته می شوند. در صورت ورشکستگی، دارایی‌های رمزنگاری که به صورت حضانتی از طرف مشتریان خود نگهداری می‌کنیم ممکن است مشمول مراحل ورشکستگی شوند و با چنین مشتریانی همانند طلبکاران عمومی بدون وثیقه ما رفتار شود. در طول ورشکستگی، بستانکاران عمومی بدون وثیقه در اولویت کمتری در فهرست طلبکاران قرار دارند. بنابراین، اگر دارایی‌های کافی برای انحلال و برآورده کردن الزامات مالی برای طلبکاران با اولویت بالاتر وجود نداشته باشد، در صورت اعلام ورشکستگی شرکت کیف پول حضانتی، کاربران ممکن است دارایی‌های رمزنگاری خود را از دست بدهند.

بهترین اقدامات امنیتی  برای کلید ارزهای دیجیتال خارج کردن آنها  از کیف پول و  قرار دادن آنها در یک انبار سرد و ایمن یا صندوق امانات است. هرچه مراحل بیشتری برای دسترسی به ارز دیجیتال وجود داشته باشد، دسترسی مجرمان به آنها دشوارتر خواهد بود. بنابراین کلید خود را در جای امنی قرار دهید.

ویژگی‌های یک کیف پول خوب ارزدیجیتال

نوع کیف پولی کریپتوکارنسی که شما انتخاب می کنید باید بتواند نیازهای شخصی و سرمایه گذاری شما را برآورده کند. همچنین باید کاربردی مناسب، رابطی کاربر پسند و امنیت بالایی داشته باشد. یکی از ویژگی های یک کیف پول کریپتو، مجوز آن توسط کاربر کیف پول است. به یاد داشته باشید که ارزهای دیجیتال در مراحل نسبتا اولیه فرآیند توسعه خود هستند. از این رو، بسیاری از مجرمان سایبری به دنبال روش هایی برای سرقت از کاربران شخصی و همچنین معتبرترین کارگزاران و صرافی های رمزنگاری هستند. محبوبیت و افزایش قیمت بسیاری از ارزهای دیجیتال باعث شده تا بسیاری از کیف پول های ارزدیجیتال را در برابر نقض های امنیتی مختلف آسیب پذیر کند.

۱ – کد QR

کد QR کیف پول ارزدیجیتال انتخابی شما باید سریع‌ترین تراکنش‌ها را ارائه دهد و همچنین با ویژگی QR Code Scanner آن را آسان‌تر و ایمن‌تر ‌کند. اگر نرم‌افزار کیف پول رمزنگاری شامل یک اسکنر کد QR باشد، به هر مشتری پیشنهاد می‌کند تا آدرس‌ها را همراه با یک کلید عمومی به طور همزمان اسکن کند. در نتیجه، می‌توانید تنها با یک کلیک روی گوشی هوشمند خود، نقل و انتقالات بهتری را با دارایی‌های رمزنگاری خود انجام دهید. به جای نوشتن همه کاراکترهای طولانی کلیدهای عمومی به صورت جداگانه، کاربر برنامه به سادگی مجاز است کد QR را اسکن کند. پس از انجام این کار و بازیابی اطلاعات از طریق اسکنر، ارسال و دریافت دارایی‌های رمزنگاری دلخواه شما امن و مطمئن خواهد بود.

۲- تنوع انواع ارزدیجیتال

هر کیف پول باید بتواند انواع مختلف ارزهای رمزنگاری شده را پشتیبانی کند. اکثر کیف پول‌های رمزنگاری به دلیل افزایش تقاضای جامعه، دائما سکه‌ و توکن‌های جدیدی را به فهرست خود اضافه می‌کنند که معمولا در طول بازار صعودی اتفاق می افتد. زیرا همه سرمایه گذاران فعالانه به دنبال پروژه های جدیدی هستند تا بیشترین سود را در کوتاه ترین زمان ممکن بدست آورند.

علاوه بر این، افزودن دارایی‌های جدید به این دلیل اتفاق می‌افتد که بسیاری از این پروژه‌های جدید می باشند و درآمد پایداری برای هولدرها به مدت طولانی خواهند داشت. دلیل دیگر برای داشتن تعداد زیادی سکه در زیر یک سقف این است که هر سرمایه‌گذاری نمی‌خواهد سبد سهام خود را در میان کیف پول‌های دیگر برای نگهداری ارزهای دیجیتال متنوع کند.

۳- قابلیت اعلان دادن

هر کیف پول کریپتو باید قابلیت اعلان سریع را داشته باشد. این ویژگی حیاتی به کاربران اجازه می‌دهد همیشه از تراکنش‌های رمزنگاری مطلع شوند. کاربران کیف پول‌های کریپتو باید همیشه قیمت سبد خود را کنترل کنند.

۴- نرخ تبدیل یک دقیقه ای

هیچ کیف پول کریپتویی بدون محاسبه سریع کارمزد تراکنش بر اساس نرخ تبدیل کارامد نیست. زیرا کاربران از طریق کیف پول های ارزدیجیتال می توانند به روش های مختلفی مانند  ارز دیجیتال، ارزهای دیجیتال جایگزین یا جفت ارز دیجیتال و فیات، مبادلات پولی انجام دهند. از این رو باید اطلاعات لحظه ای در مورد ارزش فعلی پول داشته باشند.

۵- راه حل های کارآمد و سریع بلاک چین

کیف پول‌های کریپتو بر روی فناوری بلاک چین اجرا می‌شوند و کاربری می توانند ارزهای دیجیتال خود را به صورت کاملا رمزگذاری شده و در سریع ترین حالت ممکن از طریق کیف پول ارسال و دریافت کند. از آنجاست که تمام تراکنش‌های تکمیل‌شده به شبکه بلاک چین منتقل می‌شوند و نمی‌توان آنها را حذف، پنهان یا دستکاری کرد، کاربران تواند موجودی موجود خود را همراه با کل تاریخچه تراکنش مشاهده کند. کاربران به واسطه همین اطلاعات می توانند مطمئن شوند که معامله آنها با موفقیت به پایان رسیده است.

۶-  بکاپ

توسعه دهندگان باید کاربران را قادر سازند تا تا از کیف پول خود بک آپ بگیرند تا از تا از وجوه خود در برابر خرابی رایانه یا نرم افزار محافظت کنند. هر تیم توسعه‌دهنده کیف پول کریپتو باید ابزارهای امن ذخیره‌سازی مانند Dropbox یا Google Drive را در کیف پول ادغام کند.

۷- درگاه پرداخت

وجود درگاه پرداخت در کیف پول رمزنگاری، امکان خرید و فروش دارایی‌های دیجیتالی را برای مشتریان آسان‌تر می کند. درگاه پرداخت کریپتو کاربران و سرمایه گذارن را قادر می سازد تا بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری را بپذیرند.

۸- خروج خودکار

یک کیف پول قوی ارزدیجیتال پیچیده است و یکی از وبژگی های مهم آن خروج خودکار است. زیرا امکان دسترسی افراد خارجی به حساب کاربری را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. کیف پول ها باید پس از مدت زمان معین بعد از عدم فعالیت کاربر یا حتی زمانی که برنامه بسته است، یک کاربر خاص را از سیستم خارج کنند.

۹-همکاری با چند سیستم عامل

توسعه دهندگان پشت هر کیف پول باید تلاش کنند تا سیستم عامل های مختلفی بسازند تا برای تعداد زیادی از کاربران بالقوه جذاب باشد. آنها باید اپلیکیشنی توسعه دهند که برای پلت فرم های مختلف قابل اجرا باشد، کارایی را بهبود می بخشد و گزینه های بیشتری در اختیار آنها قرار دهد. زیرا این موارد منجر به کاهش هزینه‌ها، استقرار سریع و مدیریت مستمر می‌شوند.

سخن پایانی

در مقاله گفتیم که کیف پول ارزدیجیتال چیست و چگونه کار می کند. همچنین انواع کیف پول ارزدیجیتال را نام بردیم که به دو دسته سرد و گرم تقسیم می شوند. گفتیم که کیف پول های گرم به سه دسته کیف پول های ارزدیجیتال در نسخه های تحت وب، موبایل و دسکتاپ و برخی به صورت مرورگر عرضه می شوند. کیف پول های سرد نیز شامل کیف پول سخت افزاری و کاغذی می باشند. کیف پول های مختلفی در نسخه سخت افزاری و نرم افزاری وجود دارند که هر یک مزایا و معایب خود را دارند.

سوالات متداول کیف پول ارزدیجیتال

کیف پول های ارزدیجیتال چگونه کار می کنند؟

ارزهای رمزنگاری شده در یک بلاک چین وجود دارند و کیف پول ارزدیجیتال شما را قادر می سازد تا رمزارز خود را ایمن ذخیره کرده و انتقال دهید.

بهترین کیف پول رمزنگاری کدام است؟

خرید کیف پول کریپتوکارنسی بسته به نیاز شما دارد. هر یک از کیف پول های ارزدیجیتال نقاط قوت و ضعف خود را دارند. به طور کلی، پیدا کردن یک کیف پول رمزنگاری با امنیت قوی، پشتیبانی ارزهای مختلف و محبوبیت بالا مهم است.

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *