کارمزد شبکه ترون

کاربران برای انجام شدن هر تراکنش در  بلاک چین باید هزینه ای به عنوان کارمزد برای پردازش آن بپردازند. این هزینه بر اساس پروتکل و نوع شبکه در واحدهای مختلف اندازه گیری می شود. هزینه ها و کارمزد شبکه ترون با استفاده از معیارهای انرژی و پهنای باند در بلاک چین محاسبه می شود. در این مقاله، قصد داریم به بررسی کامل نحوه عملکرد کارمزد Tron و شیوه محاسبه آنها بپردازیم پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

منظور از کارمزد شبکه ترون چیست؟

کارمزد شبکه ترون به هزینه انجام تراکنش ها در بلاک چین ترون اشاره دارد. این تراکنش های شبکه ترون می توانند نظیر ارسال یا دریافت توکن های TRX، اجرای قراردادهای هوشمند باشد که کاربران در ازای انجام آن ملزم به پرداخت هزینه اندکی هستند. این هزینه برای تشویق اعتباردهندگان شبکه و حفظ امنیت و کارایی بلاک چین ضروری است.

کارمزدهای تراکنش در شبکه Tron معمولا در واحدی به نام ” ” Sun تعیین می شود، که در آن ۱sun نشان دهنده کسری از TRX است. میزان دقیق کارمزدها به عوامل مختلفی از جمله پیچیدگی تراکنش و تراکم فعلی شبکه بستگی دارد.

کاربران هنگام استفاده از شبکه ترون باید نسبت به هزینه های تراکنش آگاه باشند. زیرا می توانند بر هزینه و سرعت تراکنش های آنها تأثیر بگذارند. با درک و مدیریت موثر این هزینه ها، کاربران می توانند از تعاملات روان و مقرون به صرفه در اکوسیستم ترون اطمینان حاصل کنند.

انواع مدل منابع ترون

شبکه ترون دارای دو منبع  مهم است که به ترتیب شامل انرژی و پهنای باند می باشند. اندازه بایت های تراکنش بر حسب پهنای باند اندازه گیری می شود و هر حساب برای انتقال دارایی ها در شبکه به آن نیاز دارد. در هر ۲۴ ساعت، تمام آدرس‌های فعال ترون حدود ۱۵۰۰ امتیاز پهنای باند رایگان دریافت می‌کنند.

انرژی منبع دیگر ترون است که مقدار محاسبات مورد نیاز ماشین مجازی TRON را اندازه گیری می کند. این اندازه گیری برای انجام عملیات خاص استفاده می شود. هزینه و کارمزد قراردادهای هوشمند توسط انرژی محاسبه می شود. بر خلاف پهنای باند، انرژی را فقط می توان با TRX به دست آورد و هیچ امتیاز روزانه رایگان ارائه نمی شود.

ترون برای کل منابع در دسترس در شبکه محدودیت روزانه دارد. به عنوان مثال، کل عرضه ثابت برای پهنای باند ۴۳,۲۰۰,۰۰۰,۰۰۰ در روز تعیین شده است. این بدان معناست که برای مقدار مشخص از TRX استیک شده هیچ مقدار امتیاز ثابتی وجود ندارد که بتوان از آن به دست آورد، اما می توان با استفاده از یک فرمول محاسبه کرد.

یک قانون مشابه برای واحد انرژی اعمال می شود. بر اساس پیچیدگی قرارداد هوشمند، برای هر یک می توان مقدار متفاوتی انرژی مصرف کرد. در حال حاضر قیمت واحد انرژی ۲۸۰ سان است. در صورتیکه مقدار انرژی موجود در حساب آنقدری نباشد که بتواند کارمزد و هزینه را تحت پوشش قرار دهد، TRX برای پرداخت انرژی مربوطه باید سوزانده شود. حداکثر تامین انرژی کل شبکه ۹۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ در روز است.

 کارمزد تراکنش شبکه ترون چگونه محاسبه می شود؟

همانطور که در بخش قبلی اشاره کردیم، همه تراکنش های شبکه ترون پهنای باند مصرف می کنند. در حال حاضر قیمت واحد پهنای باند ۱۰۰۰ سان است. تراکنش ها در آرایه های بایتی منتقل و در شبکه نگهداری می شوند و نقاط پهنای باند مورد استفاده برای تراکنش برابر با اندازه آرایه بایت آن است. به عنوان مثال، اگر یک آرایه ۲۰۰ بایتی باشد، به این معنی است که کارمزد برابر با ۲۰۰ نقطه پهنای باند خواهد بود. هر چه تراکنش بزرگتر باشد، منابع پهنای باند بیشتری مصرف خواهد شد.

اگر حساب شما به اندازه کافی پهنای باند نداشته باشد، برای پرداخت امتیاز پهنای باند، مقدارTRX باید از حساب ارسال کننده سوزانده شود. قراردادهای هوشمند انرژی مصرف می کنند، اما برای پخش و تایید تراکنش به نقاط پهنای باند نیز نیاز دارند. ترون در مقایسه با سایر شبکه های بلاک چین و مدل های منابع و کارمزد آنها، کاملا دوستانه است و این یکی از دلایلی است که توجه بسیاری از توسعه دهندگان را به خود جلب کرده است.

نحوه مصرف پهنای باند و انرژی چگونه است؟

شبکه ترون از قوانین خاصی برای تخمین میزان مصرف و سفارش پیروی می کند. ابتدا بررسی می کند که آیا میزان موجودی پهنای باند حساب ارسال کننده که از طریق استیکینگ ترون TRX به دست می آید برای پوشش هزینه و کارمزد کافی است یا خیر. اگر کافی باشد، پهنای باند بدست آمده از استیکینگ را مصرف می کند. در غیر این صورت، بررسی می کند که آیا نقاط پهنای باندی که به صورت روزانه آزاد می باشد برای شروع تراکنش کافی است یا نه و در غیر این صورت از آنها استفاده می کند. گزینه دیگر سوزاندن TRX برای پرداخت پهنای باند تراکنش با توجه به قیمت واحد ۰.۰۰۱TRX در هر پهنای باند است.

وقتی صحبت از مصرف انرژی به میان می‌آید، ابتدا امتیاز تولید شده توسط TRX مصرف می‌شود. اگر این انرژی کافی نباشد، TRX برای پرداخت منابع مورد نیاز برای انجام تراکنش از حساب فرستنده کسر می شود. TRX سوخته با قیمت واحد ۰.۰۰۰۲۸TRX در هر انرژی محاسبه می شود. حداکثر هزینه انرژی برای یک تراکنش را می توان با تنظیم پارامتر fee_limit محدود کرد.

استیکینگ ترون برای بدست آوردن منابع

تنها راه برای به دست آوردن منابع در ترون استیک (یا فریز کردن) TRX است که از طریق آن می توان انرژی یا پهنای باند را به دست آورد. کاربران می توانند با ارسال یک نوع تراکنش FreezeBalanceContract  به سهام TRX پهنای باند و انرژی به دست آورند.

برای انجام این کار، باید آدرس دریافت کننده یک آدرس فعال باشد. به این معنی که آدرس باید از قبل یا اکنون دارای تعادل TRX باشد. این یک قانون کلی برای ترون است تا یک آدرس برای دریافت منابع واجد شرایط در نظر گرفته شود. یک حساب کاربری را می توان با ارسال هر مقدار توکن TRX یا TRC-10 از یک حساب موجود به حساب جدید فعال کرد.

انواع کارمزد شبکه ترون کدام است؟

از آنجا که شبکه ترون یک بلاک چین غیرمتمرکز است، کارمزدهای مختلفی برای تراکنش های خود دارد. این هزینه ها نقش مهمی در حفظ یکپارچگی و امنیت شبکه دارند. در ادامه به انواع مختلف هزینه های شبکه Tron اشاره کرده ایم.

  1. کارمزد پهنای باند: زمانی که کاربر تراکنشی از قبیل ارسال ارز TRX یا اجرای قرارداد هوشمند در شبکه انتقال ترون انجام می دهد باید هزینه ای به عنوان کارمزد پهنای باند بپردازد. این کارمزد بر اساس پیچیدگی و اندازه معامله محاسبه می شود.
  2. کارمزد انرژی: علاوه بر هزینه های پهنای باند، کاربران ممکن است هنگام تعامل با قراردادهای هوشمند در شبکه ترون با هزینه های انرژی نیز مواجه شوند. این هزینه ها برای جلوگیری از فعالیت های مخرب و تضمین استفاده منصفانه از منابع محاسباتی در شبکه طراحی شده اند.
  3. هزینه تخلیه منابع: اگر کاربر از پهنای باند یا محدودیت های انرژی تخصیص یافته خود در یک دوره خاص فراتر رود، ممکن است هزینه های اضافی به نام هزینه های تخلیه منابع را متحمل شود. این هزینه ها به عنوان انگیزه ای برای کاربران برای مدیریت کارآمد منابع خود و جلوگیری از سوء استفاده از شبکه است.

این هزینه ها معمولا در توکن های TRX پرداخت می شود و بسته به شرایط بازار و ازدحام شبکه می تواند متفاوت باشد.

هزینه یا کارمزد انتقال شبکه ترون TRC20 چقدر است؟

شبکه انتقال ترون TRC20 یک راه حل مقرون به صرفه برای انتقال دارایی های دیجیتال ارائه می دهد و از یک مدل مبتنی بر منابع استفاده می کند. به این معنی که کاربران برای انجام تراکنش ها باید ارز TRX را نگه دارند. کارمزد انتقال اولیه توکن‌های TRC20 در شبکه ترون معمولا بسیار کم است و اغلب تنها به کسری از TRX می‌رسد. اما با پیچیده تر شدن عملیات به دلیل نیازهای محاسباتی، هزینه تراکنش ها بیشتر می شود. با این حال، حتی در این موارد، هزینه ها در مقایسه با سایر شبکه های بلاک چین نسبتا مقرون به صرفه باقی می مانند. برای به دست آوردن یک برآورد دقیق از کارمزد تراکنش فعلی در شبکه ترون TRC20، بهتر است کیف پول‌های معروف یا کاوش‌گران بلاک چین که اطلاعات کارمزد را در لحظه ارائه می‌کنند بررسی کنید.

میانگین کارمزد انتقال شبکه ترون Trx در کیف پول‌های مختلف چقدر است؟

معمولا برای واریز ارزهای دیجیتال کارمزدی توسط بسیاری از صرافی ها دریافت نمی شود. این کارمزد بیشتر بابت برداشت می باشد. کارمزد شبکه انتقال ترون در کیف پول های مختلف به صورت تتر بوده و میانگین آن تقریبا ۰.۸ تا ۱ تتر است.

مقایسه کارمزد شبکه ترون با سایر شبکه های بلاکچین

اتریوم ۱-۶ تتر
بایننس ۰.۸ تا ۱  تتر
بایننس اسمارت چین ۰.۳ تا ۰.۵ تتر
سولانا ۱.۵ تتر
پالیگان ۰.۸ تتر
آربیتروم   ۰.۵ تا ۱ تتر
آپتیمیسم ۰.۱ تتر

 

کارمزد تراکنش شبکه ترون می تواند بسته به عواملی مانند ارائه دهنده کیف پول، نوع تراکنش در حال انجام و تراکم فعلی شبکه متفاوت باشد. کیف پول هایی که از تراکنش های ترون پشتیبانی می کنند ممکن است ساختار کارمزد خود را داشته باشند. برخی از کیف پول ها ممکن است برای هر تراکنش کارمزد ثابتی دریافت کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است هزینه ها را بر اساس عواملی مانند اندازه یا اولویت تراکنش محاسبه کنند.  علاوه بر این، شایان ذکر است که ازدحام شبکه می‌تواند بر هزینه‌های تراکنش نیز تأثیر بگذارد. در دوره‌های تقاضای زیاد یا ترافیک سنگین شبکه، هزینه‌ها ممکن است افزایش یابد زیرا کاربران برای فضای بلوک محدود رقابت می‌کنند. برعکس، در زمان تقاضای کم، کارمزدها ممکن است کمتر باشد.

چطور کارمزد انتقال شبکه ترون TRC20 را کاهش دهیم؟

با چند استراتژی هوشمندانه می توان هزینه های انتقال شبکه ترون TRC20 را کم کرد. یکی از این راه ها انتخاب دقیق زمان معاملات می باشد. شبکه ترون بر اساس ازدحام و تقاضای شبکه، نوساناتی  در کارمزد تراکنش دارد. با نظارت بر شبکه و شناسایی دوره‌های فعالیت کمتر، می‌توانید نقل و انتقالات خود را در این زمان‌ها برنامه‌ریزی کنید تا از هزینه‌های کمتر بهره ببرید.

استراتژی دیگر، بررسی پلتفرم‌ کیف پول های مختلف دیگر است که ساختار کارمزد رقابتی را ارائه می‌دهند. برخی از کیف پول‌ها ممکن است کارمزد کمتری نسبت به سایرین برای تراکنش ها داشته باشند.

علاوه بر این، بهینه سازی محدودیت گس و تنظیمات قیمت گس برای تراکنش های شما می تواند به کاهش هزینه ها کمک کند. با تعیین حد معقول گس که پیچیدگی تراکنش شما را به دقت نشان می دهد و بر این اساس قیمت گس را تنظیم می کند، می توانید از پرداخت اضافی برای منابع محاسباتی غیر ضروری جلوگیری کنید. با اجرای این استراتژی ها می توانید به طور موثر هزینه های انتقال شبکه ترون TRC20 را کاهش دهید و تجربه کلی خود را در پلتفرم بهینه کنید.

قضیه افزایش کارمزد شبکه ترون طی پیشنهاد ۸۴ چه بود؟

طی مفاد پروپوزال شماره ۸۴، تمامی انرژی های قراردادهای هوشمند شبکه ترون به صورت داینامیک می باشند و بسته به میزان منابع مصرف شده در هر قرار داد مختلف است. بر اساس این پروپوزال برخی صرافی ها مانند بایننس میزان کارمزد خود را برای خرید ترون TRX از ۱ واحد به ۱۵ واحد و همچنین برای برداشت دلار بایننس کارمزد از ۰.۸ به ۲.۲  بالا رفته بود. البته این روند افزایشی تنها برای یک روز اجرا شد و سپس به حالت قبلی خود برگشت.

بهترین صرافی‌های خارجی برای انتقال ترون با کارمزد کم کدامند؟

برخی از صرافی های معتبر خارجی برای انتقال ترون با کارمزد کم به ترتیب شامل ApeX Pro ،Gate.io، BiBox ،Bitforex ،BitMart ،Kucoin و Lbank می باشند.

آیا همیشه صرافی ترون با کارمزد کم‌تر بهتر است؟

مسلما خیر. زیرا کارمزد کم ترون تنها یکی از عوامل مهم در انتخاب صرافی است. عواملی نظیر امنیت، میزان کاربرپسند بودن پلتفرم، سرعت تراکنش، تنوع در ارائه انواع مختلف ارزهای دیجیتال از سایر فاکتورهای مهم در هنگام انتخاب یک صرافی معتبر است که می توانید تمامی این ویژگی ها را با خیالی راحت در صرافی نکست پرداخت تجربه کنید.

سخن نهایی

در این مقاله به بررسی جامع کارمزد شبکه انتقال ترون در کیف پول های مختلف و مقایسه آن با شبکه های دیگر پرداختیم. کارمزد انتقال TRX به فاکتورهای مهمی مانند انرژی و پهنای باند و میزان تراکنش بستگی دارد. یکی از معیارهای مهم برای انتخاب صرافی در خرید یا فروش ترون میزان کارمزد آن می باشد. زیر تاثیر زیادی در تجربه کاربران و میزان سود دریافتی آنها می گذارد. همیشه انتخاب یک صرافی با کارمزد کم گزینه خوبی برای خرید ارزدیجیتال نیست و بهتر است یک صرافی معتبر با کارمزدهای منطقی انتخاب کرد.

سوالات متداول

چطور می توانم کارمزد و هزینه شبکه ترون را حساب کنم؟

هزینه های تراکنش در شبکه ترون بر اساس انرژی، پهنای باند و نوع تراکنش محاسبه می شود.

آیا ترون هزینه و کارمزد گس دارد؟

اگر مقدار انرژی و پهنای باند در کیف پول شما به اندازه کافی باشد می توانید به صورت رایگان تراکنش انجام دهید. در غیر این صورت باید هزینه گس (gas) را در TRX بپردازید. میزان کارمزد گs بسته به میزان انرژی و پهنای باند مورد نیاز برای معامله متفاوت خواهد بود.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *