شبکه TRC20 توکن استاندارد ترون

 توکن های TRC20 چیست؟

توکن های TRC-20 یک توکن استاندارد برای اجرای قراردادهای هوشمند و ایجاد توکن های قابل تعویض صادر شده در بلاک چین TRON هستند. آنها از طرح قراردادی مشابه توکن‌های ERC-20 استفاده می‌کنند، اما طوری طراحی شده اند که تنها در بلاک چین ترون اجرا شده و فقط می‌توانند از طریق پل‌ها به شبکه بلاک چین دیگری منتقل شوند.

  • بلاک چین ترون یک بلاک چین قرارداد هوشمند است. به این معنی که از توکن های رمزنگاری پشتیبانی می کند و فناوری آن را اجاره کرده تا به عنوان یک دارایی جداگانه عمل کند.
  • توکن‌های TRC-20 دسته‌ای از این دارایی‌ها هستند و برای اجرا بر روی بلاک چین ترون، همراه با سکه اصلی TRX طراحی شده‌اند.
  • آنها بر اساس استاندارد TRC-20 طراحی شده اند که به آنها اجازه می دهد از زنجیره بلوکی ترون استفاده کنند و به عنوان دارایی های قابل انتقال و تعویض به راحتی عمل نمایند.
  • توکن های TRC-20 را می توان در کیف پول های پشتیبانی شده مانند TronLink ذخیره کرد و در برنامه های غیرمتمرکز که در شبکه TRON اجرا می شوند، ادغام شوند.

در هر ۲۴ ساعت به طور متوسط ۲۰ میلیارد دلار TRON USDT در صرافی ها و کیف پول های شخصی جابه جا می شود. استیبل کوین بر روی بلاک چین TRON ضرب می شود و مانند هر توکن دیگری روی بلاک چین قرارداد هوشمند کار می کند. بلاک چین TRON علاوه بر TRON USDT، میزبان چندین دارایی دیجیتالی مشابه دیگر است که همگی بر اساس یک استاندارد قرارداد هوشمند  (TRC-20) طراحی شده اند.

 

توکن‌های TRC-20 بخشی جدایی‌ناپذیر از اکوسیستم TRON هستند که بر روی شبکه قرارداد هوشمند اجرا می‌شوند و ارزش بازار تجمعی بیش از ۱ میلیارد دلار را در زمان نگارش این مقاله کنترل می‌کنند و روزانه بیش از ۳۰ میلیون دلار توکن‌های TRC-20 معامله می‌شوند. اما TRON چیست؟ و  توکن های TRC-20 چه هستند؟

منظور از استاندارد توکن TRC20 چیست؟

توکن‌های TRC-20 بر روی بلاک چین ترون صادر می‌شوند و همانند سایر توکن‌های قرارداد هوشمند که بر اساس استاندارد قرارداد هوشمند مشابه طراحی شده‌اند، کار می‌کنند. TRC-20 از همان طراحی قرارداد هوشمند توکن های ERC-20 اتریوم استفاده می کند که یک استاندارد فنی برای اجرای توکن های قابل تعویض در قراردادهای هوشمند در بلاک چین اتریوم است. استاندارد ERC-20 نیز توسط BEP-20 BNB پذیرفته شده است. استاندارد توکن TRC-20 به برنامه نویسان فرصت ایجاد برنامه های کاربردی توکن را می دهد. این برنامه های کاربردی با سایر محصولات و خدمات در بلاک چین ترون همکاری می کنند و ویژگی هایی از قبیل انتقال توکن ها، بازیابی موجودی رمز حساب، و بازیابی کل توکن موجود در شبکه را دارند.

انواع دیگر استانداردهای توکن TRC

ترون علاوه بر استاندارد توکن TRC-20، میزبان دیگر انواع استانداردهای توکن است که برخی از آنها به روشی مشابه با استانداردهای اتریوم عمل می کنند که شامل موارد زیر می باشند:

  • :TRC-721توکن استانداردی که برای صدور توکن های غیر قابل تعویض در شبکه ترون استفاده می شود.
  • :TRC-1155 این توکن شبیه به ERC-1155 است و برای نمایش و مدیریت همزمان چندین توکن قابل تعویض یا غیرقابل تعویض در یک قرارداد برای بهبود و کارایی توسعه استفاده می شود.
  • :TRC-10 توکن های TRC-10 برای ترون منحصر به فرد هستند و به جای TVM مبتنی بر زنجیره هستند. هر حساب کاربری در شبکه ترون می تواند توکن TRC-10 را پس از پرداخت هزینه ۱۰۲۴ TRX صادر کند. TRC-10 در مقایسه با توکن های TRC-20کارمزد کمتری برای تراکنش دارد اما برای تراکنش ها و سپرده های API به پهنای باند نیاز دارد.

استانداردهای توکن قرارداد هوشمند چیست؟

استانداردهای قرارداد هوشمند نحوه عملکرد توکن های قرارداد هوشمند را  شرح می دهند. این نحوه عملکرد شامل ویژگی های کلی خاص مانند قابلیت انتقال، صدور و گردش می باشند. تراکنش‌های مربوط به این توکن‌های قرارداد هوشمند همانند بلاک چین اتریوم بر روی بلاک چین ترون اجرا شده و هزینه‌ها در توکن اصلی TRON (TRX) پرداخت می‌شود. بلاک چین ترون همچنین از برنامه های غیرمتمرکز از طریق نسخه خود ماشین مجازی اتریوم (EVM)  پشتیبانی می کند.

بلاک چین ترون چیست؟

قبل از اینکه فضای کریپتو در طغیان بلاک چین های پلت فرم قرارداد هوشمند شکوفا شود، دو شبکه بلاک چین این بخش را به اشتراک گذاشتند – بلاک چین اتریوم و بلاک چین ترون. بلاک چین ترون که در ژوئن ۲۰۱۸ راه اندازی شد، اولین بلاک خود را به زحمت یک ماه بعد استخراج کرد و به سرعت در رتبه های بالاتری قرار گرفت و به بلاک چین قدیمی اتریوم رسید.

پروژه تحت رهبری جاستین سان بوده و برای این منظور ایجاد شد و تفاوت عمده آن سرعت تراکنش، الگوریتم اجماع و هزینه های پرداختی به ازای هر تراکنش است. بلاک چین ترون برخلاف بلاک چین اولیه اتریوم تراکنش ها را سریعتر انجام داده و هزینه کمتری دریافت می کرد. ترون در مقایسه با اتریوم مکانیسم اجماع اثبات سهام را سریعتر اتخاذ کرد.

بلاک چین ترون همانند اتریوم یک بلاک چین قرارداد هوشمند است و شامل سیستم هایی است که از توکن های قرارداد هوشمند پشتیبانی می کند و بر اساس استانداردهای مختلف قرارداد هوشمند ساخته شده‌اند. بلاک چین ترون از زمان پیدایش بلوک خود شاهد پذیرش خوبی بوده است و در زمان نگارش این مقاله جز ۲۰ ارز برتر در بین ارزهای دیجیتال می باشد و ارزشی نزدیک به ۶ میلیارد دلار در بازار حفظ کرده است. توکن های قرارداد هوشمند در بلاک چین ترون برای مدتی نسبتا تحت رادار باقی مانده اند. با وجود اینکه تعداد زیادی از توکن قرارداد هوشمند به طور منظم بر روی بلاک چین اضافه می شوند اما اکثر آنها نسبتا مبهم هستند. توکن های ترون با ظهور DeFi و خرید بیت تورنت توسط بنیاد ترون مورد توجه قرار گرفتند. اکثر این توکن ها بر اساس استاندارد TRC-20 طراحی شده اند.

نحوه ایجاد توکن TRC20 چگونه است؟

برای ایجاد یک توکن TRC-20، صادرکننده قراردادی در Solidity می نویسد. زبان برنامه نویسی Solidity در اصل برای بلاک چین اتریوم طراحی شده بود اما توسط بلاک چین ترون نیز پشتیبانی می شود. سپس برنامه نویس ساختار کامل توکن را در کد قرار می دهد. این ساختار شامل تمام جزئیات مربوط به نحوه عملکرد توکن است. برخی از پارامترهای اولیه مشخص شده در قرارداد هوشمند عبارتند از:

تابع معامله Transaction Function

قراردادهای هوشمند TRC-20 حاوی بیت‌های کدی هستند که از تراکنش‌های معمولی مربوط به توکن پشتیبانی می‌کنند. توابع ارسال و انتقال برای تعریف فرآیند انتقال توکن از آدرس یک کیف پول به کیف پول دیگر استفاده می شود. صادر کننده پیامدهای امنیتی استفاده از هر یک از توابع تراکنش را زیر نظر می گیرد. زیرا آنها مستعد آسیب هایی هستند که به راحتی می توان از آنها سوء استفاده کرد.

طرح توزیع  – Distribution Scheme

استاندارد قرارداد هوشمند TRC-20 امکان ایجاد چندین نسخه از یک توکن را فراهم می کند. یعنی صادرکننده می تواند به تعداد دلخواه از همان توکن ایجاد کند. به عنوان مثال، “یک میلیون X توکن “. قرارداد همچنین الگوی توزیع توکن را مشخص می کند. امکان تعریف قراردادهای واگذاری توسط صادر کننده نیز وجود دارد.

پارامترهای اتوماسیون و DeFiAutomation and DeFi parameters

قراردادهای هوشمند مانند دستگاه های فروش خودکار هستند. از این رو، صادرکننده توکن قرارداد هوشمند باید تعریف کند که در صورت رضایت، یک اقدام خود-کارکرد را آغاز نماید. میزان انجام این کار (و اینکه آیا اصلا باید انجام شود) به نیازهای پروژه یا برنامه غیرمتمرکز استفاده کننده از توکن بستگی دارد. با ظهور امور مالی غیرمتمرکز، توکن های TRC-20 نیز باید برای ادغام در سیستم های مالی غیرمتمرکز برنامه ریزی شوند. صادرکننده توکن TRC-20 باید درصد لغزش مبادلات و عملکردهای احتمالی مالیات و فروش را مشخص کند.

مالکیت قرارداد – Contract Ownership

کدی که برای ایجاد توکن قرارداد هوشمند TRC-20 است باید مالکیت قرارداد را نیز مشخص کند. سطح مالکیت روی یک توکن TRC-20 توانایی طرفین مربوطه را برای تعامل با قرارداد حتی پس از استقرار آن تعیین می کند. به منظور اطمینان از عدم تمرکز، صادرکننده ممکن است از مالکیت قرارداد هوشمند صرف نظر کند. انصراف از مالکیت قرارداد هوشمند به این معنی است که سازنده قادر به ایجاد تغییرات در کد اصلی پس از استقرار آن نخواهد بود. بلاک چین ترون تا ۱۰۰ TRX برای برش توکن های قرارداد هوشمند شارژ می کند.

پس از ساختن کد قرارداد هوشمند، صادرکننده قرارداد را بر روی بلاک چین ترون مستقر می کند. صادرکننده برای ضرب کردن توکن کارمزدی می پردازد و کارمزد پرداختی با توجه به ساختار قرارداد هوشمند متفاوت است. کد قرارداد هوشمند توسط بلاک چین ترون و با کمک ماشین مجازی (TVM) تفسیر می شود. TVM کاملا مانند ماشین مجازی اتریوم (EVM)  کار می کند و دستور را به زبان ماشین ترجمه کرده و شبکه ترون را با جزئیات تغذیه می کند.

بلاک چین ترون با برش تعداد مشخصی از توکن های TRC-20 و بر اساس آن و همچنین ویژگی های بیان شده توسط صادرکننده دستور را اجرا می کند. توکن های ضرب شده به آدرس های کیف پول تعیین شده (معمولا کیف پول سازنده) ارسال می شوند. پس از انجام این کار، توکن جدید TRC-20 می تواند مانند هر توکن دیجیتال دیگری استفاده شود و برای نمایش هر طبقه از دارایی در بلاک چین بکار رود.

تفاوت اصلی میان استاندارد ERC20 و TRC20

توکن‌های TRC-20 بسیار شبیه به توکن‌های ERC-20 هستند که هر کسی می‌تواند با استفاده از استاندارد توکن قرارداد هوشمند نسبت به ایجاد توکن‌ها اقدام کرده و آن‌ها را در بلاک چین مستقر کند. تفاوت عمده بین توکن های TRC20 و ERC20T شبکه ای است که روی آن کار می کنند. توکن های TRC-20 بومی شبکه ترون هستند و نمی توانند به شکل اصلی خود به هیچ شبکه بلاک چین دیگری منتقل شوند. برای استفاده از یک توکن TRC-20 در یک شبکه دیگر، باید از یک راه حل پل زدن برای انتقال آن به خارج از بلاک چین ترون استفاده کنید. به همین ترتیب، توکن‌های ERC-20 بومی اتریوم و اکوسیستم آن هستند و نمی‌توانند بدون راه‌حل‌های پل زدن به شبکه بلاک چین دیگری منتقل شوند.

مقایسه USDT TRC-20 در مقابل USDT ERC-20

تتر استیبل کوین USDT را به عنوان معیاری در برابر مشکلات نقدینگی ایجاد کرد که در آن زمان فضای کریپتو را تکان داد. استیبل کوین USDT ابتدا به عنوان یک دارایی ویژه در بلاک چین بیت کوین از طریق لایه Omni ایجاد شد. در پی فناوری قراردادهای هوشمند در بلاک چین اتریوم، استیبل کوین تتر در بلاک چین اتریوم به عنوان یک توکن قرارداد هوشمند ERC-20 منتشر شد. از این زمان، ERC-20 USDT درصد بیشتری از استیبل کوین های صادر شده USDT را تشکیل می دهد. در سال ۲۰۱۹، تتر برنامه های خود را برای انتشار استیبل کوین USDT در بلاک چین ترون نیز اعلام کرد. کارمزد کم تراکنش شبکه ترون و زمان سه ثانیه ای بلوک به عنوان دلایل اصلی این حرکت ذکر شده است. TRC-20 USDT به سرعت به شهرت رسید. در ادامه این اعلامیه، شبکه ترون شاهد انتشار بیش از ۳۷ میلیارد دلار استیبل کوین USDT بوده که به ۳۹ میلیارد دلار صادر شده در اتریوم رسیده است.

صعود بلاک چین ترون از نظر نگهداری USDT ناشی از مقرون به صرفه بودن آن است، به ویژه زمانیکه هزینه های  گس (gas) اتریوم بالا بوده است. از نظر فن آوری، هر دو دارایی به یک شکل کار می کنند و از یک استاندارد قرارداد هوشمند هستند. بلاک چین ترون برای تراکنش USDT درون زنجیره ای هزینه های ناچیز کسری از سنت را دریافت می کند در حالی که بلاک چین اتریوم در حال حاضر حدود ۰.۸۰ دلار هزینه دارد.

چه کیف پول هایی از توکن های TRC-20 پشتیبانی می کنند؟

کیف پول های سرد و گرم با پشتیبانی داخلی از شبکه TRON احتمالا از توکن های TRC-20 پشتیبانی می کنند. در ادامه به برخی از کیف پول هایی که از توکن های ترون (TRX)  و TRC-20 پشتیبانی می کنند اشاره شده است:

کیف پول ترون لینک – TronLink

ترون کیف پول سرد رسمی بلاک چین ترون است. بیش از ۹۰ درصد از کاربران بلاک چین ترون دارایی های خود را با استفاده از کیف پولترون لینک نگهداری و معامله می کنند. کیف پول ترون لینک بیش از ۱۲ میلیون بار در فروشگاه های بزرگ برنامه دانلود شده است. این کیف پول به کاربران این امکان را می دهد که از بلاک چین ترون لذت ببرند و در عین حال دارایی های خود را ایمن کنند. کاربران می توانند توکن های بومی TRON     (TRX) و همچنین توکن های قرارداد هوشمند را ذخیره نمایند. Tronlink همچنین از ذخیره سازی NFT هایی که در بلاک چین ترون ساخته شده اند پشتیبانی می کند.

کیف پول Tronlink مجهز به پروتکل‌های مبادله (Swap) است و به سرمایه‌گذاران اجازه می دهد دارایی‌های بومی ترون را از کیف پول خود مبادله کنند. همچنین دروازه ای به برنامه های غیرمتمرکز برای سرمایه گذاران در شبکه ترون ارائه می دهد. دارندگان TRX و TRC-20 می توانند به پلتفرم های مالی غیرمتمرکز دسترسی داشته باشند و کیف پول های خود را از طریق مرورگر Tronlink DApp که در کیف پول های موبایل ترون لینک تعبیه شده است، متصل کنند. این کیف پول اکستنشن هایی در مرورگرهای کروم برای دستگاه‌های دسک‌تاپ، عرضه می کند. افزونه های مرورگر Tronlink نیز مانند افزونه های MetaMask کار می کنند و می توانند بر روی مرورگرهای پشتیبانی شده نصب شوند. افزونه Tronlink در حال حاضر توسط کروم، مرورگر مایکروسافت اج و مرورگر فایرفاکس پشتیبانی می‌شود.

کیف پول تراست ولت Trust Wallet

تراست ولت یک کیف پول ارزهای دیجیتال چند زنجیره ای است که چندین شبکه را در سیستم ذخیره دارایی خود ادغام کرده است. شبکه های پشتیبانی شده شامل بیت کوین، اتریوم، زنجیره های متقابل اتریوم و شبکه TRON هستند. دارندگان ترون می توانند یک کیف پول جدا برای نگه داشتن TRX خود در تراست ولت ایجاد کنند یا شبکه ترون را به کیف پول چند زنجیره ای خود اضافه نمایند. Trust Wallet از توکن های TRC-20 و  ترونNFT نیز پشتیبانی می کند.

سرمایه‌گذاران ترون که دارایی‌های خود را در کیف پول نگه می‌دارند می توانند از طریق مرورگر برنامه غیرمتمرکز تراست ولت به TRON dApps دسترسی داشته باشند، صرف نظر از اینکه از کیف پول تک یا چند زنجیره‌ای استفاده می‌کنند.

کیف پول اتمیک Atomic Wallet

آمارها نشان می دهد که بیش از ۴ میلیون سرمایه گذار ارزهای دیجیتال دارایی های خود را در کیف پول اتمیک ذخیره می کنند. این کیف پول چندین شبکه بلاک چین را جمع کرده و پلتفرمی را برای ذخیره چندین دارایی در یک قطعه به کاربران ارائه می دهد. کیف پول اتمی از شبکه های اتریوم، NEAR، Zilliqa، ترون و هزاران بلاک چین دیگر پشتیبانی می کند. کاربران می‌توانند نسبت به ذخیره کردن توکن‌های خود و تراکنش اقدام کنند و فعالیت‌های دیگری مانند شرط‌بندی روی پلتفرم را انجام دهند. این کیف پول از توکن شبکه بومی ترون و توکن های استاندارد TRC-20 پشتیبانی می کند.

آیا می توانم از MetaMask برای ذخیره توکن های TRC-20 استفاده کنم؟

متامسک به بیش از ۱۰ میلیون سرمایه گذار ارزهای دیجیتال خدمت می کند. افزونه مرورگر متامسک و کیف پول موبایل از پرکاربردترین برنامه ها برای علاقه مندان به وب ۳ هستند. متامسک از شبکه اتریوم، شبکه های لایه ۲ مرتبط و زنجیره های متقابل پشتیبانی می کند. کاربران می توانند ETH و همچنین توکن ها، NFT ها و دارایی های بومی هر شبکه زنجیره ای و لایه ۲ یکپارچه اتریوم را ذخیره کنند، اما نمی توانند توکن های بومی TRC-20 را ذخیره نمایند.

متامسک هنوز یک سیستم پشتیبانی برای شبکه ترون و توکن های آن ایجاد نکرده است و هیچ اشاره ای به پشتیبانی شبکه ترون برای MetaMask وجود ندارد. با این حال، توکن های TRX و TRC-20 متصل به هر یک از شبکه های پشتیبانی شده را می توان در MetaMask ذخیره کرد.

سخن نهایی

اکوسیستم ترون کمتر از ۱٪ از کل ارزش بازار ارزهای دیجیتال را تشکیل می دهد. با این حال، دارای تعداد انگشت شماری از پروژه های جالب است. بلاک چین ترون از سرعت تراکنش نسبتا سریعی برخوردار است و برای این تراکنش ها کارمزد مقرون به صرفه ای دریافت می کند.

پروژه‌های TRC-20 شبکه ترون را طی می‌کنند و از این مزایا لذت می‌برند، در حالی که برنامه‌های کاربردی ساخته شده بر روی بلاک چین را تقویت می‌کنند. مانند بسیاری دیگر از شبکه‌های قرارداد هوشمند، اکوسیستم ترون همچنان به گسترش خود ادامه می‌دهد زیرا پروژه‌های بیشتری راه‌حل‌های غیرمتمرکز را به کار می‌گیرند و توکن‌های بومی خود را در بالای بلاک چین منتشر می‌کنند.

از طریق الگوریتم اجماع Proof-of-Stake، شبکه ترون ادعا می کند که یک سیستم پایدار را اتخاذ کرده است که بلاک چین را زنده نگه می دارد و هزینه منابع کمتری دارد. TRC-20 شکل توکن های دیگری را به خود می گیرد که با استفاده از استانداردی مشابه طراحی شده اند و در عین حال مزایای بلاک چین ترون را ارائه می دهند.

مثل همیشه، به یاد داشته باشید که قبل از سرمایه گذاری در هر پروژه ارز دیجیتال، تحقیقات خود را انجام دهید. برای ایمنی توکن TRC-20 و دارایی‌های TRX، گزینه‌های ذخیره‌سازی غیرمتمرکز را با استفاده از کیف پول سخت‌افزاری و نگهداری دارایی‌های خود در کیف‌های غیرقانونی در نظر بگیرید.

منبع: کوین جکو

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *