روش های استیک ترون

هدف شبکه ترون دادن استقلال بیشتر به سازندگان و مصرف کنندگان رسانه است و توکن ترون (TRX) در مرکز همه چیز قرار دارد. دارندگان TRX می‌توانند مستقیما از سازندگان و توسعه‌دهندگان پشتیبانی کنند یا به انتخاب رو به رشدی از برنامه‌های DeFi متصل شوند. همچنین می‌توانند از طریق سهام‌داری در مدیریت شرکت کنند. با سپردن TRX خود به اعتباردهنده‌ای به نام ابرنمایندگان (SR)، می‌توانید به امنیت شبکه کمک کنید و به عنوان پاداش سود کسب کنید. در این مقاله روش های مختلف استیک ترون، مزایا و معایب هر یک از آنها و همچنین نحوه استیک ترون با کیف پول ترون لینک را مورد بحث قرار خواهیم داد.

استیکینگ ترون (TRX) چیست؟

استیکینگ ترون اشاره به فرآیندی دارد که توکن های TRX به ابر نمایندگان (Super Representative) از یک گره اعتباردهنده، رایانه‌ای در شبکه ترون که بلوک‌ها را برای بلاک‌چین Tron جمع‌آوری و تأیید می‌کند، اشاره دارد. این فرآیند شامل رای دادن به یک یا چند نماینده سوپر است که سپس برای اعتبارسنجی بلوک‌ها پاداش دریافت می‌کنند.

گره ها نیز پاداش های رای گیری را دریافت می کنند. سپس ابرنمایندگان بخشی از جوایز را به سهامداران TRX می دهند که به گره آنها رای داده اند.

هنگام استیکینگ ترون TRX، می‌توانید هم جوایز اعتبارسنجی و هم جوایز رای‌گیری کسب کنید، اما اگر نماینده‌ای که به او رای می‌دهید رای کافی برای تبدیل شدن به یک ابر نماینده را کسب نکند، فقط پاداش‌های رای‌گیری را دریافت خواهید کرد.

این ساختار واگذاری، اثبات سهام (DPoS)نامیده می شود. با استیکینگ، TRX خود را به سوپر نماینده(های) انتخابی خود واگذار می کنید.

معمولا شما می‌توانید با سهام دادن حدود ۴.۵ درصد، بازدهی کسب کنید. انرژی و پهنای باند دو عنصر مهم در بلاک چین ترون می باشند که از دلایل دیگر سرمایه گذاری و استیکینگ ترون هستند که می توانید از آنها برای کسب پاداش استفاده کنید.

 • انرژی: برای اجرای قراردادهای هوشمند در بلاک چین ترون به انرژی نیاز دارید. استیکینگ، ذخایر انرژی شما را می سازد.
 • پهنای باند: شما از پهنای باند برای انجام تراکنش های روزمره مانند انتقال TRX از یک آدرس به آدرس دیگر استفاده می کنید.

برای کاربران فعال در اکوسیستم ترون، بازدهی یکی از دلایل استیک کردن است. یکی دیگر از ویژگی های استیکینگ ایجاد ذخیره برای شما است تا بتوانید کارهای بیشتری را در شبکه ترون انجام دهید. به عنوان مثال، یک کیف پول دارای بودجه به طور خودکار انرژی دریافت می کند، بنابراین می توانید بلافاصله TRX را به کیف پول دیگری ارسال کنید. با این حال، یک کیف پول جدید با انرژی صفر شروع می شود. بنابراین نمی توانید بدون ایجاد ذخایر انرژی خود، قراردادهای هوشمند را اجرا کنید.

از دید فنی شما تنها به “فریز کردن” TRX برای ایجاد انرژی و پهنای باند نیاز دارید. فریز کردن توکن‌ها به شما قدرت رای دادن می‌دهد تا بتوانید با استیکینگ، TRX بیشتری کسب کنید.

جدول استیکینگ ترون (TRON)
اطلاعات استیکینگ جزئیات
حداقل میزان استیکینگ ترون ۱ TRX
دوره قفل شدن استیکینگ ۷۲ ساعت
گزینه های موجود استیکینگ واگذار کردن، مبادله، اجرای اعتبارسنجی، لیکویید استیکینگ
ولیدیتورهای فعال ۲۷ تا با ۱۰۰ ذخیره

نحوه اختصاص جوایز و درآمد استیکینگ توسط ترون چگونه است؟

شبکه اعتبارسنجی ترون از ۲۷ ابر نماینده (SR) تشکیل شده است که به طور فعال بلوک ها را می سازند و ۱۰۰ ابرنماینده همکار دیگر نیز وجود دارند که در بدست آوردن رای کافی ممکن است در ساخت بلوک فعال شوند. این ۲۷ ابر نماینده گره های برتر از نظر رأی هستند و با یک برنامه رأی گیری شش ساعته، ممکن است در طول روز تغییر کنند.

رای دادن کلید ترون است و به شما این فرصت را می دهد که حتی اگر گره انتخابی شما یک اسلات SR کسب نکند، جوایز رای به دست آورید. ترون به ازای هر بلوک تایید شده ۱۶ TRX جایزه می دهد که به ابر نماینده ای که بلوک را ساخته است می رسد. اگر به آن سوپر نماینده رای دادید، بازدهی متناسبی کسب خواهید کرد. به عنوان مثال، اگر یک ابر نماینده ۱۰۰۰۰ رای داشته باشد و شما ۱۰۰ TRX را متعهد شده باشید، ۱٪ از پاداش بلوک، کمتر از نسبت کارگزاری، به دست خواهید آورد.

نسبت کارگزاری مبلغی است که ابر نماینده از درآمد شما برای هزینه‌های مدیریت سرور و غیره کسر می‌کند. انتظار نسبت‌های کارگزاری بین ۰٪ (بدون کارمزد) تا ۲۰٪ را داشته باشید (شما ۸۰٪ سهم متناسب خود را نگه می‌دارید).

ترون همچنین TRX 160 در جوایز رای را برای هر بلوک توزیع می کند. این پاداش بین ابر نمایندگان و شرکای ابر نماینده بر اساس درصد کل آرا آنها توزیع می شود. به عنوان مثال، اگر یک ابرنماینده ۵ درصد از کل آرا را دریافت کند، TRX 8 خواهد گرفت.

جوایز ممکن است به آدرسی که شما به طور خودکار انتخاب می‌کنید پرداخت شود، یا ممکن است مجبور شوید به‌طور دوره‌ای جوایزی را درخواست کنید. هر SR به طور مستقل خط مشی را تعیین می کند.

در حال حاضر ترون هر سه ثانیه یک بلوک جدید تولید می کند که پاداش بلاک روزانه به TRX 460800 در تمام SR ها می رسد. در مقابل، جوایز رای گیری روزانه ۴,۶۰۸,۰۰۰ (تقسیم شده بین همه SR ها و شرکای(SR)  است که رای دادن را به بخش مهمی از استیکینگ در ترون تبدیل می کند.

نحوه استیک ترون چگونه است؟ 

بسیاری از جزئیات در بخش قبل به درآمد مربوط به استیکینگ در یک اعتبارسنجی، به نام ابر نماینده در شبکه ترون اشاره دارد. اما استیکینگ واگذار شده با استفاده از SR تنها یکی از راه های کسب سود و درآمد از TRX است. در واقع چهار راه برای استیک کردن ترون وجود دارد که هر میزان پیچیدگی و ارزش خاص خود را دارند:

 • استیکینگ از طریق یک صرافی متمرکز: تعداد انگشت شماری از صرافی ها مانند جمینی (Gemini)، امکان استیک کردن ترون TRX را در خود صرافی فراهم می کند. این گزینه بسیاری از پیچیدگی ها را از بین می برد درحالیکه شما به دارایی های خود به صرافی اعتماد دارید.
 • واگذاری مستقیم به اعتباردهنده یا ولیدیتور: هنگام تفویض اختیار به یک ابر نماینده، می‌توانید TRX خود را در کیف پول حضانتی خود نگه دارید. با این حال، باید رای دهید و ممکن است نیاز باشد که به صورت دستی جوایز را درخواست کنید.
 • لیکویید استیکینگ ترون (Liquid staking Tron): ایکیویید استیکینگ اشاره به مبادله TRX با یک توکن استیک شده معادل اشاره دارد که در ادامه این مقاله مورد بحث قرار خواهد گرفت. در این روش شما می توانید از مقدار موجود در TRX خود استفاده کنید. کاری که هنگان قفل شدن TRX در یک صرافی یا واگذار شدن آن به یک ابر نماینده نمی توانید انجام دهید.
 • اجرای گره اعتبار سنجی خود: کاربران فنی نیز می توانند برای اجرای یک گره اعتبار سنجی درخواست دهند. شبکه Tron برای کاندید شدن فقط به TRX 9999 و کمی دانش فنی نیاز دارد.

استیکینگ از طریق صرافی متمرکز

یکی از ساده ترین راه ها برای استیک کردن ترون، استفاده از یک صرافی متمرکز است. زیرا در استیکینگ از طریق صرافی متمرکز، صرافی تمامی کارهای سنگین مربوط به استیکینگ را انجام می دهد. شما مجبور نیستید به ابر نماینده رای دهید و  نیازی به انتخاب بین انرژی یا پهنای باند در زمان استیکینگ ندارید. در عوض، صرافی این موارد را معمولا بدون شفافیت مدیریت می‌کند.

استیکینگ از طریق صرافی ها معمولا اخطارهایی نیز به همراه دارد. به عنوان مثال، شما توانایی قرض دادن انرژی خود را از دست می دهید که منبع درآمد اضافی برای برخی از دارندگان TRX است. در عوض، صرافی درآمد حاصل از سهام، رای دادن و وام دادن را حفظ می کند. در ازای استفاده از TRX خود، سودی به سهامداران می پردازند.

مهمتر از همه، هنگام سرمایه گذاری و استیکینگ در صرافی در، باید TRX خود را در آن نگه دارید. این کار ممکن است برای سبد سهام شماریسک داشته باشد. این مبادله در برخی موارد، بازدهی بالاتر و رویکردی غیرمستقیم برای استیک کردن است که برخی از دارندگان TRX ممکن است ترجیح دهند.

نحوه انتخاب صرافی متمرکز

صرافی‌ها فرآیند سهام‌داری و استیکینگ را ساده کرده و می‌توانند گاهی اوقات درآمدهای بالاتری ایجاد کنند. بهتر است قبل از انجام TRX خود برخی ملاحظات را در نظر بگیرید که در ادامه آنها را توضیح می دهیم:

 • دوره استیکینگ/آن استیکینگ: بررسی کنید ببینید چه مدت باید TRX خود را انجام دهید. بسیاری از پلتفرم ها به تعهدی بین سه تا نه روز نیاز دارند که TRX شما را قفل می کند.
 • بازده: اگر همه چیزهای دیگر برابر هستند، بازده و میزان سود را مقایسه کنید. تفاوت ۱ درصدی در سود می‌تواند افزایش یابد، به‌ویژه برای موجودی‌های بزرگتر سهام و مدت‌ زمان بیشتر استیکینگ.
 • قدرت مالی: وقتی در یک صرافی استیکینگ می‌کنید، صرافی TRX شما را نگه می‌دارد. اگر صرافی با چالش نقدینگی مواجه شود ممکن است در برداشت با تاخیر مواجه شوید یا اصلا نتوانید برداشت کنید.
 • طرح خروج: برخی از صرافی ها امکان انتقال TRX از صرافی به یک کیف پول حضانتی را می دهند. مابقی از انتقال در شبکه ترون پشتیبانی نمی کنند. در عوض، باید قبل از برداشت، ترون خود را بفروشید یا مبادله کنید. یک فروش یا مبادله می تواند رویداد مشمول مالیات دیگری را ایجاد کند (علاوه بر مالیات های ناشی از درآمد سهام).

مزایا و معایب استیکینگ ترون در صرافی های متمرکز

مزایا معایب
راه اندازی آسان صرافی TRX شما را نگه می دارد
بازدهی بالقوه بالاتر نمی توان در شبکه انرژی قرض داد
قابلیت به اشتراکگذاشتن فوری بعد از خرید یا انتقال TRX در مقایسه با لیکویید استیکینگ بازدهی کمتری دارد

واگذاری ترون TRX به اعتبارسنجی شبکه موجود

با ارائه اثبات سهام در شبکه ترون، می توانید با استفاده از قدرت رای خود، TRX خود را به اعتبارسنجی انتخابی خود اختصاص دهید. هر TRX برابر با یک رای است و می توانید رای خود را به پنج روش تقسیم کنید.

اگر اعتباردهنده یا ولیدیتور انتخابی شما رای کافی برای تبدیل شدن به یک ابر نماینده را به دست آورد، برای هر بلوک ساخته شده توسط آن SR در حالی که در آن گره استیک شده اید و در حالی که هنوز SR است، پاداش دریافت خواهید کرد. ابر نمایندگان می توانند در طول روز بر اساس آرا تغییر کنند.

این گزینه استیکینگ با استیکینگ مبادله متفاوت است و شما بیشتر درگیر فرآیند خواهید شد.

هنگام واگذاری TRX، می توانید با استفاده از کیف پول های پشتیبانی شده نظیر کیف پول ترون لینک و لجر لایو و اپلیکیشن های کیف پول سخت افزاری لجر توکن های خود را کنترل نمایید.  هر دو کیف پول پشتیبانی کاملی ارائه می دهند، بنابراین می توانید از لیست کامی از نامزدهای SR انتخاب کرده و همچنین انرژی یا پهنای باند را برای فریز کردن TRX خود کسب نمایید.

توجه: فریز کردن TRX امکان ساخت انرژی یا پهنای باند را به شما می دهد، اما برای به دست آوردن جوایز توکن باید رای دهید. این یک فرآیند دو مرحله ای است.

کیف پول های دیگر نیز وجود دارند که از استیکینگ ترون پشتیبانی می‌کنند، اما محدودیت هایی در برخی گزینه‌های مانند واگذاری یا عدم ارائه برخی ویژگی‌ها مانند کسب انرژی و پهنای باند را به همراه دارند. به عنوان مثال، Trust Wallet تنها چهار SR را برای استیکینگ ارائه می دهد و هیچ گزینه ای برای انتخاب انرژی یا پهنای باند با فریز کردن توکن های خود ندارد.

در چند بخش بعدی، نحوه سهام دادن به یک ابر نماینده را با استفاده از کیف پول ترون با امکانات کامل شرح خواهیم داد.

نحوه انتخاب اعتبارسنجی شبکه

با استفاده از یک کیف پول با امکانات کامل مانند TronLink یا Ledger، ۱۲۷ گره اعتبارسنجی خواهید داشت که از بین آنها می توانید انتخاب کنید. ممکن است برخی از آنها نام هایی باشند که ممکن است بشناسید اما ممکن است بخواهید بیشتر بررسی کنید.

ترون اسکن یک راه مفید برای مقایسه ارائه می دهد که شامل تمام رای ها و آمار فعلی ابر نمایدگان می باشد. در ادامه برخی از آن فاکتورها را بررسی می کنیم:

 • نسبت توزیع پاداش: این عدد مربوط به نسبت کارگزاری است که قبلا بحث شد. نسبت توزیع پاداش بالاتر می تواند به معنای درآمد بالاتر به دلیل نسبت کارگزاری (کارمزد) کمتر باشد.
 • APR: APR نرخ درصد سالانه فعلی است، اما برای نسبت کارگزاری تنظیم شده است. به عنوان مثال، یک SR با نسبت کارگزاری ۲۰٪ در بیشتر موارد، APR پایین تری را نشان می دهد.
 • بهره وری: اندازه گیری بهره وری تعداد بلوک های تولید شده را با تعداد بلوک های از دست رفته مقایسه می کند. درصد بهره وری پایین تر ممکن است نشان دهنده از کار افتادن سرور یا زمان پاسخ آهسته باشد که به طور بالقوه باعث کاهش درآمد می شود.
 • آرا: ممکن است بخواهید SR ایی را انتخاب کنید که در ۲۷ مورد برتر نباشد تا به غیرمتمرکز نگه داشتن ترون کمک کند. با این حال، اگر یکی را انتخاب کنید که شانس کمی برای رسیدن به ۲۷ تای برتر داشته باشد، بازدهی ممکن است آسیب ببیند زیرا ممکن است پاداش بلوک را کسب نکنید.
 • ادعای پاداش: برخی از SR ها به یک مرحله اضافی نیاز دارند تا به طور دوره ای پاداش های شما را مطالبه کنند.

مزایا و معایب استیک ترون از طریق ولیدیتور شبکه

مزایا معایب
کمک به رای دادن با متمرکز کردن در مقایسه با استیکینگ در صرافی مراحل بیشتری دارد
کسب انرژی یا پهنای باند برای استفاده در شبکه ترون پشتیبانی محدود کیف پول
کسب جوایز بلوک و رای دادن تعهد ۷۲ ساعته

نحوه استیک مستقیم ترون با یک ولیدیوتر شبکه

در این مقاله ما قصد داریم از کیف پول ترون لینک استفاده کنیم که برای دستگاه های موبایل iOS و اندروید (Android) در دسترس است. این کیف پول یک افزونه کروم نیز  ارائه می دهد که می توانید با آن به ترون اسکن متصل شده و استیکینگ را روی دسکتاپ خود تنظیم کنید. برای آشنایی بیشت با ولت ترون لینک پیشنهاد می کنیم مقاله ترون لینک چیست را مطالعه بفرمایید.

مرحله ۱: کیف پول TronLink را دانلود کنید.

برای دانلود اپلیکیشن ترون لینک می توانی به سایت رسمی آن مراجعه کنید. برنامه را نصب کرده و عبارت بازیابی ۱۲ کلمه ای را که در حین راه اندازی ایجاد می کنید به همراه رمز عبور انتخابی خود را یادداشت نمایید.

مرحله ۲: شارژ کیف پول

یک صرافی را برای خرید TRX انتخاب نموده و روی دکمه Receive در کیف پول ترون لینک خود کلیک کنید تا آدرس کیف پول شما مشخص شود. مقداری TRX به آدرس کیف پول خود ارسال کنید. شما به حداقلTRX 1 نیاز دارید.

مرحله ۳: فریز نمودن مقدار TRX ایی که قصد استیک کردن آن را دارید.

برای فریز کردن TRX خود، Stake را از صفحه اصلی کلیک و انرژی یا پهنای باند را انتخاب کنید. به یاد داشته باشید، برای کارهای روزمره مانند ارسال TRX به انرژی برای قراردادهای هوشمند و پهنای باند نیاز دارید. درصد توکن های TRX خود را که می خواهید به اشتراک بگذارید نیز انتخاب کنید.

در این مثال، ما تصمیم گرفتیم که نیمی از موجودی کیف پول را برای به دست آوردن پهنای باند فریز و مسدود کنیم.

مرحله ۴: آدرس دریافتی خود را تأیید کنید و متعهد به استیکینگ شوید.

شما TRON Power را برای فریز کردن توکن های TRX خود دریافت خواهید کرد. TRON Power برابر با قدرت رای است. به عنوان مثال، فریز کردنTRX 100 به شما ۱۰۰ رای می دهد که می توانید هنگام انتخاب یک ابر نماینده از آنها استفاده کنید.

جزئیات را تأیید نموده و رمز عبوری را که هنگام راه اندازی انتخاب کرده اید برای تأیید تراکنش وارد نمایید.

اکنون، بسته به اینکه کدامیک را انتخاب کرده اید انرژی یا پهنای باند کسب می کنید. برای به دست آوردن جوایز رأی گیری در آگهی بلوکی، که در ادامه به آن خواهیم پرداخت، باید رأی دهید.

مرحله ۵: از ترون پاور (Tron Power) خود برای رای دادن استفاده کنید.

از صفحه اصلی، روی Vote در وسط صفحه سمت راست کلیک کنید. این بخش فهرستی از ابر نمایندگان را نشان می دهد که می توانید از بین آنها انتخاب نمایید. شما می توانید حداکثر پنج نماینده فوق العاده را انتخاب کرده و به هر یک رای اختصاص دهید.

مرحله ۶: رای خود را تایید کنید.

حال برای فریز کردن TRX، انرژی یا پهنای باند به دست می آورید. همچنین برای رای دادن، جوایز بلوک و جوایز رای کسب می‌کنید.

لیکویید استیکینگ ترون

استیکینگ ترون TRX فقط به یک قفل سه روزه نیاز دارد. اما اگر می خواهید به پاداش گرفتن ادامه دهید باید TRX خود را در معرض خطر نگه دارید. لیکویید استکینگ راهی برای کسب درآمد از TRX ارائه می دهد در حالی که همچنان می توانید از ارزش توکن های خود برای اهداف دیگر استفاده کنید. بازار لیکویید استیکینگ در ترون هنوز در حال توسعه است، اما یک پروژه جدید امیدوار کننده است.

فرآیند اصلی شامل مبادله TRX با توکن SFI است که نشان دهنده ارزش سهام TRX است. با گذشت زمان، ارزش توکن های SFI افزایش می یابد که منعکس کننده درآمد حاصل از سهام است. کیف پول ترون شما توکن های SFI را که در صرافی دریافت می کنید نگهداری می کند.

نحوه انتخاب استخر استیکینگ ترون چگونه است؟

در حال حاضر، تنها یک گزینه لیکویید استیکینگ برای شبکه ترون وجود دارد. بهتر است قبل از هر گونه تعهدی ملاحظات زیر را بسنجید:

 • نقدینگی: توکن های با حجم معاملات کم ممکن است در صورت نیاز خروج سریعی را ارائه ندهند.
 • باز کردن قفل: بررسی کنید و ببینید چه مدت باید به استیکینگ ترون متعهد شوید. STRX به یک دوره انتظار سه روزه نیاز دارد، اما در عین حال امکان بازگشایی اضطراری (با هزینه کم) را نیز ارائه می دهد.
 • تاریخچه: در نظر بگیرید که چه مقدار از دارایی های خود را می خواهید به یک پلت فرم جدیدتر واگذار کنید.
 • بازده: بازده بالقوه را در مقابل سایر گزینه های استیکینگ وزن کنید.
 • منابع درآمدی: تحقیق کنید که چگونه استخر سهام درآمد خود را به دست می آورد. STRX جوایز قابل قبولی به دست می آورد، اما انرژی را نیز برای افزایش بازده اجاره می دهد.
 • کد قابل حسابرسی: به دنبال کد قرارداد هوشمند، معمولاًدر Github باشید. ممکن است نظرات یا گزارش های ناشی از اشتباه و باگ وجود داشته باشد که می تواند در تصمیم گیری شما مفید باشد.

مزایا و معایب لیکویید استیکینگ ترون

مزایا معایب
سود بیشتر نمی توان انرژی یا پهنای باند به دست آورد
استفاده از توکن ها در حالت استیک شده دوره انتظار سه روزه برای لغو استیک (unstake)
عدم نیاز به رای دادن انتخاب های های محدود لیکویید استیکینگ

نحوه لیکویید استیکنگ ترون چگونه است؟

برای نشان دادن لیکویید استیکینگ ترون، دوباره از کیف پول ترون لینک استفاده خواهیم کرد. اما این بار از افزونه کروم برای اتصال به STRX.finance استفاده خواهیم کرد.

توجه: STRX یک قرارداد هوشمند است. برای اجرای قرارداد به انرژی و پهنای باند نیاز دارید. در صورت نیاز، می‌توانید از قبل توکن‌ها را فریز کرده تا انرژی و پهنای باند بیشتری کسب کنید.  در بخش قبلی درباره استیکینگ به اعتبارسنجی توضیح داده شد.

مرحله ۱: افزونه TronLink را دانلود کنید.

برای دانلود افزونه کروم به سایت رسمی ترون لینک مراجعه کنید. پس از نصب، یک کیف پول با عبارت بازیابی ۱۲ کلمه ای وارد کنید یا یک کیف پول جدید راه اندازی کنید. (پیشنهاد می کنیم مقاله نصب و راه اندازی کیف پول ترون لینک را مطالعه فرمایید.) اگر هنوز TRX ندارید، می‌توانید TRX را در صرافی که از انتقال در شبکه ترون پشتیبانی می کند خریداری نمایید.

توجه: حتما عبارت بازیابی ۱۲ کلمه ای و رمز عبوری را که در حین راه اندازی انتخاب کرده اید یادداشت کنید.

مرحله ۲: اتصال به STRX

برای وصل کردن کیف پول خود به پروتکل STRX به سایت آن مراجعه کنید.

در قسمت اتصال به کیف پول (Connect Wallet) را انتخاب تا به ولت ترون لینک وصل شوید.

درخواستی مبنی بر اتصال به افزونه مرورگر دریافت خواهید کرد که بر روی Connect کلیک کنید.

حال این اتصال برقرار شده و می توانید موجودی TRX خود را ببینید.

مرحله ۳: مبلغ سهام را مشخص کنید

در قسمت راست صفحه مبلغ سهام را مشخص نمایید. این کیف پول آزمایشی دارای ۱۰ TRX است که در جاهای دیگر استیکینگ شده است، بنابراین حداکثر مقدار موجود برای استیکینگ کمتر از موجودی کیف پول است. پس از انتخاب مبلغ استیکینگ، روی Stake کلیک کنید.

در این مرحله درخواست دیگری برای اتصال به کیف پول TronLink خود دریافت خواهید کرد. روی Connect کلیک کنید.

مرحله ۴: امضای قرارداد هوشمند

با زدن دکمه sign قرار داد هوشمند را اجرا و TRX را به SFI تبدیل کنید.

اکنون، شما در حال لیکویید استیکینگ STRX هستید و کیف پول شما موجودی SFI شما را نشان می دهد.

اگر برای unstake کردن آماده اید دوباره به STRX.finance مراجعه کنید تا SFI خود را با TRX تبدیل کنید.

گره اعتبارسنجی خود را اجرا کنید 

در قلب مکانیسم اجماع ترون DPoS ، ۲۷ ابر نماینده بلوک‌های سازگار را جمع‌آوری کرده و در این فرآیند پاداش‌های بلوک را به دست می‌آورند. یک شبکه بزرگتر، شامل ۱۰۰ شریک ابر نماینده، برای کسب جوایز رای به SRها می پیوندند.

اجرای گره اعتبارسنجی خود برای مبتدیان مناسب نیست، اما ترون کلیدها را در دسترس و با نیازهای مالی متوسط قرار می دهد.

برخی از ابر نمایندگان، نرخ کارگزاری را تا ۲۰ درصد تعیین می‌کنند، به این معنی که اپراتور ابرنماینده ۲۰ درصد از تمام جوایز بلوک و رأی را به دست می‌آورد و ۸۰ درصد را به سهامدارانی که به گره آنها رای داده‌اند منتقل می‌کند. دیگران این نسبت را ۰٪ تعیین می کنند و همه جوایز را به سهامداران می دهند. شما تفاوت پاداش که ممکن است تا ۲۰٪ باشد دریافت خواهید نمود. اما هزینه های سخت افزار، مدیریت و پهنای باند را پرداخت خواهید کرد.

چه مواردی برای اجرای گره اعتبارسنجی شبکه خود نیاز دارید

قبل از هر چیزی برای درخواست دادن به عنوان نامزد به TRX 9999 نیاز دارید. الزامات سخت افزاری عبارتند از:

 • سی پی یو ۱۶ هسته ای
 • ۳۲ گیگابایت رم
 • SSD 1.5 ترابایتی یا بزرگتر
 • پهنای باند ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه

Tron یک مخزن GitHub با یک اسکریپت قابل دانلود برای راه اندازی سرور در macOS یا Linux فراهم می کند.

مزایا و معایب استفاده از TRON از طریق گره اعتبارسنجی خودتان

مزایا معایب
کمک به امنیت شبکه ترون ممکن است چیزی به دست نیاورد
کسب درآمد از نسبت کارگزاری در جوایز بلوک سرمایه گذاری مالی در سخت افزار و پهنای باند
کسب درآمد از نسبت کارگزاری در پاداش های رای رقابت به خوبی تثبیت شده است

 نحوه استیک کردن ترون در گره اعتبارسنجی شبکه خود

مرحله ۱: الزامات و نیازمندی های سرور را بیاموزید.

مرحله ۲: درخواست برای تبدیل شدن به یک ابر نماینده

برای درخواست باید  TRX 9999 بپردازید. برخی از تجربیات در سهامداری نیز در درک جنبه های مختلف رای دادن، پاداش ها و نسبت های دلالی مفید است.

میزان کسب سود سهامداری ترون (استیکینگ ترون) چقدر است؟

جوایز و درآمد حاصل از استیکینگ TRX بسته به محل و روش استیکینگ دارد. به عنوان مثال، Gemini حدود ۳% APY را ارائه می دهد، در حالی که سهام دادن به یک ابرنماینده معمولا بازدهی را به ۵% APY نزدیک می کند.

نتیجه گیری

استیکینگ در شبکه ترون می تواند یک راه سودمند برای پشتیبانی از شبکه باشد. اما برخی از روش های استیکینگ در مقایسه با سایر دارایی های رمزنگاری به مراحل بیشتری نیاز دارند. بالاترین بازدهی را با لیکویید استیکینگ دریافت خواهید کرد، در حالی که استیکینگ از طریق صرافی ساده ترین راه برای شروع کسب درآمد است. استیکنگ ترون از طریق ابر نمایندگان به متمرکز کردن شبکه کمک می کند و به شما فرصت ساخت انرژی و پهنای باند را می دهد و می توانید از آن برای مشارکت در شبکه Tron استفاده کنید.

سؤالات متداول

از کجا می توان ترون را استیک کنم؟

برای استیک ترون می توانید از طریق یک صرافی یا با استفاده از کیف پول پشتیبانی شده برای سهام دادن به ابر نماینده یا ولیدیتور اقدام کنید.  STRX.finance نیز اکنون لیکویید استیکینگ را ارائه می دهد.

چگونه با استکینگ ترون را بدست می آورید؟

با استیک کردن ترون، جوایز و پاداشی را که به صورت TRX پرداخت می شوند برای بلوک هایی که توسط ولیدیتور انتخابی شما ساخته شده است دریافت می کنید. وقتی از طریق یک ولیدیتور استیکی را انجام می دهید می توانید TRX را به عنوان پاداش رای نیز کسب کنید.

آیا امکان استیک ترون در تراست ولت وجود دارد؟

بله. تراست ولت از ترون استیکینگ پشتیبانی می کند. با این حال، شما انتخاب محدودی از ولیدیتورها خواهید داشت. TrustWallet از انجماد TRX برای تولید انرژی پشتیبانی نمی کند.

آیا استیکینگ ترون خطر دارد؟

ترون از Slashing استفاده نمی‌کند، مکانیزمی که توسط برخی بلاک چین‌ها استفاده می‌شود و می‌تواند برخی از توکن‌های شما را در معرض خطر قرار دهد. با این حال، زمانی که توکن های شما قفل هستند، ممکن است خطراتی مربوط به قیمت TRX همچنان وجود داشته باشد. سرمایه گذاری از طریق صرافی همچنین ریسک پرداخت بدهی یا نقدینگی مرتبط با خود صرافی را به همراه دارد.

آیا استیکینگ ترون (Tron) ارزشش را دارد؟

Staking Tron می تواند عملکرد سالمی ایجاد کند، اما برخی از روش های استیکینگ در مقایسه با قرار دادن روی زنجیره های دیگر به تعامل بیشتری نیاز دارند.

برای استیکینگ به چه مقدار ترون نیاز دارم؟

در بیشتر موارد تنها به یک TRX نیاز دارید. البته در برخی پلتفرم ها مانند poloniex به ۱۰۰ TRX هم نیاز است.

بهترین ولیدیتور برای استیک ترون چیست؟

در حال حاضر، Poloniex و Crypto Innovation Fund بالاترین APR را ارائه می دهند، اگرچه JD Investment اغلب در صدر فهرست برای بیشترین آرا قرار دارد.

بهترین کیف پول برای استیک ترون چیست؟

برای دسترسی به تمام ویژگی‌های استیکینگ Tron، با کیف پول TronLink یا Ledger’s Ledger Live استیکینگ کنید.

آیا امکان استیک ترون در اتمیک ولت وجود دارد؟

بله. امکان استیکینگ ترون در اتمیک ولت وجود دارد. در حال حاضر، کیف پول Atomic کاربران را به دو گزینه اعتبارسنجی محدود می کند.

منبع:میلک رود

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *